Aktualności

122. Urodziny Kina w Kinematografie

28 grudnia mijają 122 lata od czasu pierwszych pokazów kinematograficznych! Z tej okazji zapraszamy w czwartek, o godz. 17 na pokaz niezwykłego filmu Thierry’ego Frémaux „Bracia Lumière”.

Film „Bracia Lumière” to historia narodzin kina opowiedziana z pasją i humorem, a także wzbogacona o unikatowe filmy z początków XX wieku! Reżyser, Thierry Frémaux – dyrektor Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie, stworzył unikatowy dokument, który z jednej strony jest spojrzeniem na świat i Francję z początków XX wieku, z drugiej zaś fascynującą opowieścią o początkach kinematografii.

W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy, takie jak: „Wyjście robotników z fabryki” czy „Polewacz polany”. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową. Spośród 1400 produkcji braci Lumière, reżyser wybrał 144 obrazy. Zobaczymy zarówno klasyczne arcydzieła, jak i nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Wszystko oczywiście w najlepszej, zrekonstrukowanej cyfrowo jakości 4K!

Serdecznie zapraszamy na filmowe świętowanie Urodzin Kina w Kinematografie!

Wstęp wolny

Wcześniejszy

Spotkanie z Jackiem Fedorowiczem

Następny

W kręgu neoawangardy – Warsztat Formy Filmowej