W 2014 roku zwycięzcą Festiwalu był film Witajcie w bezdomności w reżyserii Henryka Dederki.

Jurorzy: Andrzej Bednarek, Waldemar Czechowski, Grzegorz Pieńkowski, Aleksandra Rek i Tadeusz Wantuła nagrodzili film „za poruszenie ważkiego tematu społecznego oraz spojrzenie na jedną z form równoległej rzeczywistości”. Twórca otrzymał Grand Prix Festiwalu Białą Kobrę i nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 12 tys zł.

Laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 5 tys zł został Piotr Stasik, autor filmu Dziennik z podróży, „za ukazanie wartości więzów międzypokoleniowych”, a nagrody „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza przyznawanej przez Narodowe Centrum Kultury Paweł Łoziński, autor filmu Werka,
„za cierpliwość i empatię w ukazaniu bohaterki filmu”.

„Człowiek przezwyciężający zagrożenie” – Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego w wysokości 4,5 tys zł. przypadła filmowi Między światami w reżyserii Katarzyny Dąbkowskiej „za przełamanie milczenia wobec ważnego problemu cywilizacyjnego”. Laureatami Nagrody – medalu Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense zostali Uwe von Seltmann i Gabriela von Seltmann, autorzy filmu Boris Dorfman – A Mentsh „za zachowanie pamięci o kulturze jidysz”. Nagrodę rzeczową Uniwersytetu III Wieku im. Heleny Kretz otrzymał Arkadiusz Gołębiewski, autor filmu Dzieci kwatery Ł. „za zwrócenie uwagi na nierozwiązane problemy polskiej historii”.

Dyplomy honorowe dostali: Vahram Mkhitaryan, autor filmu Pieśń pasterza „za estetyczną i emocjonalną wrażliwość dokumentalisty”, Wiesława Piećko, autorka filmu Iskierka „za uważne oko realizatora, towarzyszące rodzinom dzieci niepełnosprawnych”, Ewa Golis, autorka filmu Szpila, „za użycie niekonwencjonalnego języka w ukazaniu ciekawej osobowości” i Maciej Cendrowski, autor filmu Jutta i ja, „za wiarygodne ukazanie procesu poszukiwania własnych korzeni kulturowych”.