Aktualności

Pokaz przedpremierowy

W piątek, 29 marca, o godzinie 19.30 zapraszamy na pokaz przedpremierowy filmu „Schyłek dnia” w reżyserii László Nemesa oraz spotkanie z aktorką Julią Jakubowską.

„Schyłek dnia” to nagrodzony na festiwalu w Wenecji, zrealizowany z niezwykłym rozmachem węgierski film w reżyserii László Nemesa, twórcy nagrodzonego Oscarem „Syna Szawła”.

Rok 1913. Budapeszt, perła imperium i serce europejskiej cywilizacji. Młoda Irisz Leiter przyjeżdża do metropolii z nadzieją na pracę w legendarnym sklepie z kapeluszami, który należał kiedyś do jej rodziców. Wkrótce przekona się, że za fasadą tej oazy luksusu kryje się mrok zwiastujący koniec istniejącego świata.

—–

Gościem specjalnym będzie Julia Jakubowska, która w filmie wcieliła się w rolę Hrabiny Rédey. Po seansie zapraszamy na spotkanie z aktorką, które poprowadzi Andrzej Badek, jeden z redaktorów portalu Filmawka.

Julia Jakubowska, urodzona w 1986 r. w Łodzi, w 2010 roku ukończyła kulturoznawstwo ze specjalizacją Wiedzy o Teatrze. „Schyłek dnia” to jej debiut w pełnometrażowym filmie fabularnym. Od najmłodszych lat zainteresowana aktorstwem, od ponad 10 lat związana z Teatrem Chorea w Łodzi prowadzonym przez Tomasza Rodowicza, działającym w Fabryce Sztuki, a od 4 lat z teatrem Stereo Akt w Budapeszcie, gdzie obecnie mieszka. W Łodzi współpracowała ze studentami Łódzkiej Filmówki, można ją zobaczyć m.in. w etiudach „Ania” reż. Filip Gieldon (2011), „Krańcówka” Anny Morawiec (2014). Często podróżuje, działa przy wielu projektach międzynarodowych, w Europie i w USA, nie tylko na scenie. Pracuje również jako dramaturg, lub asystentka reżysera. Prowadzi warsztaty teatralne i integracyjne wykorzystujące techniki teatru fizycznego.

Andrzej Badek – W kinie lubi silne charaktery i konfrontacje między nimi. Pasjonują go wszelkie okołoludzkie atawizmy, nieważne czy wyrażane poprzez podróż w nieznane zakątki świata, ucieczkę od codzienności czy wielogodzinne rozmowy pozbawione konwenansów. Nie uznaje tabu. Kocha zabawy konwencją – zarówno w formie, jak i treści utworów. W styczniu 2019 roku, razem z Marcinem Kempistym przeprowadził jedyny w Polsce wywiad z Larsem von Trierem na Skypie.

________________________

Zwiastun:
https://www.youtube.com/watch?v=OUax_r66ATQ

Tytuł oryginalny: Napszállta
Tytuł angielski/międzynarodowy: Sunset
Reżyser: László Nemes
Występują: Juli Jakab, Susanne Wuest, Vlad Ivanov, Marcin Czarnik, Julia Jakubowska
Kraj produkcji: Węgry, Francja
Rok produkcji: 2018
Język oryginalny: węgierski, niemiecki
Gatunek: dramat
Czas trwania: 142 min.

Wcześniejszy

Psychoanaliza i film

Następny

Filmowe lekcje muzealne