Aktualności

Odkrywamy Oświatówkę. Odsłona druga

26 stycznia zabraliśmy widzów w kolejną podróż do barwnej epoki PRL-u. W Kinematografie pokazaliśmy filmy z archiwum WFO. 

Na dużym ekranie można było zobaczyć wybrane odcinki magazynu satyrycznego Było nie było, w którym walczono o kulturę życia codziennego. Wczesne, a przez to mało znane filmy cenionych twórców: Marka Koterskiego, Antoniego Krauzego oraz Ryszarda Lenczewskiego. Wszystkie filmy pochodzą z archiwum WFO i były wyświetlone z taśmy światłoczułej.

Filmy WFO ze względu na swą tematyczną różnorodność stanowią ważne świadectwo minionych dziesięcioleci, funkcjonując na zasadzie audiowizualnej kroniki naszego kraju.

Za wybór filmów oraz układ każdego pokazu odpowiadają Michał Dondzik, Krzysztof Jajko oraz Emil Sowiński, którzy pracują obecnie nad monografią poświęconą dziejom Wytwórni Filmów Oświatowych.

Cykl Odkrywamy Oświatówkę: Jak to w PRL-u bywało organizujemy we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.

 

PROGRAM:

Blok reklam z lat 70.

Filmy:

Biały walc
reż. Edward Etler, 1963

Sanatorium w Zakopanem. Chorzy opalają się na stokach Gubałówki, podziwiają z oddali biały łańcuch Tatr. Jednocześnie zainstalowany w sanatorium odbiornik telewizyjny nadaje bezpośrednią transmisję z zawodów narciarskich na Kasprowym. Kamera notuje skrupulatnie reakcje kuracjuszy, którym choroba nie pozwala brać udziału w normalnym życiu.

Łuk i cztery strzały
reż. Wojciech Fiwek, 1967

Film przedstawia perypetie dwóch młodych przyjaciół, którzy marzą o kupnie łuku i czterech strzał. Wpisana w fabułę wymowa dydaktyczna jest jednoznaczna: nie można osiągnąć zamierzonego celu bez konsekwentnej jego realizacji.

Luk_i_cztery_strzaly_2_logo Luk_i_cztery_strzaly_logo

W niedzielę
reż. Antoni Krauze, 1967

Blaski i cienie niedzielnych wycieczek organizowanych przez zakłady pracy. Wypowiedzi organizatorów na temat tego, jak należałoby organizować wypoczynek niedzielny, ilustrowane zdjęciami autentycznych wycieczek za miasto.

Cudów nie ma
reż. Antoni Krauze, 1968

Film zapoznaje widza z nowymi formami walki z dobrowolnym bezrobociem. Przedstawia istotę i sposoby działalności Społecznej Komisji istniejącej przy Urzędzie Zatrudnienia P.R.N. w Łodzi oraz prezentuje galerię charakterystycznych typów ludzkich o specyficznych postawach życiowych, dobrowolnie skazujących się na wegetację prowadzącą najczęściej do konfliktu z prawem.

Cudow_nie_ma_2_logo Cudow_nie_ma_3_logo Cudow_nie_ma_logo

Moje zęby świadczą o mnie
reż. Wanda Rollny, 1974

Film o higienie jamy ustnej.

Moje_zeby_swiadcza_o_mnie_2_logo

Lekka tkliwość
reż. Marek Koterski, 1975

Film ukazuje pracę lekarzy pod kątem ich etyki zawodowej.

Podróż
reż. Ryszard Lenczewski, 1978

Impresja z podróży pociągiem towarowym z południa Polski na Wybrzeże. Film łączy walory czysto poznawcze z poetycka formą. Kolejnym fazom formowania składu pociągu, koniecznym postojom, zmianie sygnalizacji towarzyszą obserwacje pejzażu i zdarzeń z okien pociągu wzdłuż całej trasy.

Cykl Było nie było
Odcinek 3/1962
O nieprzestrzeganiu przepisów sanitarnych w życiu codziennym. O skutkach lekkomyślnych bądź złośliwych dowcipów. O pladze kolejek z wytknięciem przyczyn ich powstawania.

Odcinek 1/1963
Film porusza dyskusyjny problem odwiedzania chorych w szpitalu. Ukazuje w krzywym zwierciadle zebrania towarzyskie wokół łóżka chorego, sprawę „dokarmiania”, „leczenia”, a także rezultaty takich działań – pogorszenie stanu zdrowia chorego po wizycie.

Wcześniejszy

Plakaty w Portugalii

Następny

Andrzej Wajda. Spotkania z mistrzem