Skazane na zapomnienie…

25 kwietnia o godz. 17 zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Rogowskim, autorem publikacji „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.

Polskie przedwojenne gwiazdy ekranu były prawdziwymi celebrytkami: miały talent, urodę, bogactwo oraz były uwielbiane przez tłumy. Po wojnie otrzymały wyrok, który skazał je na życie w zapomnieniu, tysiące kilometrów od ojczyzny. Wrzesień 1939 roku dla wielu polskich gwiazd filmowych okazał się ostatnim aktem w filmowej karierze. Również po wojnie nowa władza skutecznie postarała się o to, aby w filmie nie było miejsca dla sanacyjnych diw. Wiele z nich zdecydowało się na emigrację, gdzie zderzyły się z nieznaną im dotąd prozą życia.

W 2015 roku Grzegorz Rogowski przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose, w poszukiwaniu śladów życia bohaterek – gwiazd przedwojennej polskiej kinematografii, które wybuch II Wojny Światowej skłonił do emigracji. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie zapomnianych w kraju artystek.

Autor skupił się na losach siedmiu aktorek, m.in.: Jadwigi Smosarskiej, Nory Ney, Leny Żelichowskiej, Renaty Radojewskiej. Książka jest obszerną opowieścią o kulisach życia teatralnego i filmowego w międzywojennej Polsce.

Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu Doktór Murek w reżyserii Juliusza Gardana, w którym zobaczymy m.in. bohaterki książki, Norę Ney i Janinę Wilczównę.

Pokój zagadek w Muzeum

Kino non - stop