Aktualności

Grecja, jakiej nie znasz

Pokaz filmów przedstawiających mało popularne zakątki Grecji i ludzi tam żyjących oraz rozmowa – tak było 27 maja w naszym kinie.

Po pokazie – o Grecji i o filmach – rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Anną Biernacką – Rygiel, autorką bloga Greckomi i dr Ewą Różą Janion, absolwentką Filologii Nowogreckiej, Italianistyki oraz Cywilizacji Śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie prowadziła Aleksandra Ciupa, filolog klasyczny i nowogrecki, lektor języka nowogreckiego.

The Grocer
reżyseria: Dimitris Koutsiabasakos
2013, 82′


Nikos Anastasiju, obwoźny sprzedawca warzyw wraz ze swoją żoną Sofiją pokonują przez cały rok tę samą trasę. Swoją cotygodniową podróż zaczynają od miasta Trikala i kończą docierając do wyludnionych wiosek położonych w południowo – zachodniej części gór Pindos. Dimitris Koutsiabasakos przedstawia pracę pary sprzedawców na przestrzeni czterech pór roku i tym samym zabiera widza w podróż po malowniczych obszarach Grecji, pozwala poznać ludzi zamieszkujących te zapomniane miejsca.

Little Land
reżyseria: Nikos Dayandas
2013, 52′


Z powodu postępującego kryzysu w Grecji wielu młodych, bezrobotnych ludzi kieruje się na prowincję w nadziei, że tam ich życie zmieni się na lepsze. Nikos Dayandas zabiera widza w podróż z 35 letnim Teodorem, który przeprowadza się z Aten na wyspę Ikaria, gdzie zamierza żyć z tego, co zbierze ze swojej uprawy. Na wyspie poznaje lokalną społeczność, która funkcjonuje na zasadach współpracy i wzajemnego wsparcia. Spotyka ludzi, których życie jest długie i pełne zadowolenia. Twórca filmu próbuje odpowiedzieć na pytanie w czym tkwi tajemnica tego miejsca i czego możemy nauczyć się właśnie teraz, w czasie ekonomicznych i społecznych niepokojów, od mieszkańców wyspy, którzy wiodą minimalistyczny tryb życia.

Wstęp wolny

Wcześniejszy

Joseph Conrad w kinie

Następny

Taniec i film