Rozmowy o HollyŁodzi

We wtorek 12 września o godz. 18 zaprosiliśmy na pierwsze z cyklu spotkań o – często mniej znanej – historii Filmowej Łodzi.

Tak w czasie inauguracji jak i w trakcie kolejnych spotkań można podyskutować o historii filmowej Łodzi, zapoznać się z wystąpieniami ekspertów oraz obejrzeć interesujące filmy krótkometrażowe.

Spotkania stanowią część projektu „Rozmowy o HollyŁodzi” realizowanego w ramach programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm jutra”. Jego głównym celem jest przywrócenie pamięci o lokalnym dziedzictwie kulturowym poprzez udostępnienie na szeroką skalę zarejestrowanych wcześniej wspomnień pracowników i współpracowników łódzkich instytucji kinematograficznych. Planuje się przeprowadzić 20 wywiadów zarówno ze znanymi filmowcami związanymi z Łodzią (m.in. Janusz Majewski i Jerzy Hoffman), jak i wykonawcami odchodzących do przeszłości zawodów (np. konstruktorzy analogowych projektorów kinowych). W przypadku tych ostatnich rozmówców jest to prawdopodobnie ostatnia okazja, by odtworzyć mniej znane, ale za to niezmiernie ciekawe aspekty funkcjonowania polskiego przemysłu kinematograficznego.

W sposób szczególny do uczestnictwa w spotkaniach zapraszamy pracowników oraz współpracowników łódzkich instytucji filmowych takich jak: Wytwórnia Filmów Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for, Łódzkie Zakłady Kinotechniczne/Prexer, Studio Opracowań Filmów, Łódzkie Zakłady Wytwórcze Kopii Filmowych oraz Wojewódzki/Miejski Zarząd Kin.

Pierwszemu spotkaniu towarzyszyła projekcja wydania specjalnego Polskiej Kroniki Filmowej poświęconego początkom polskiego przemysłu kinematograficznego po II wojnie światowej.

Na zdjęciu: otwarcie atelier filmowego w Łodzi w 1945 r. (drugi od lewej Aleksander Ford)

Na zdjęciu współczesnym autorzy projektu

Fotoplastikon - perła w renowacji

Bergman z taśmy