AktualnościWystawy Czasowe

Frida i Diego na fotografiach

28 października zapraszamy na filmowy pokaz specjalny towarzyszący wystawie „Frida i Diego. Niech żyje życie!”, którą można oglądać w Muzeum do 3 stycznia.

Do 3 stycznia 2018 r. można oglądać w Muzeum niezwykłe zdjęcia Fridy Kahlo i Diego Rivery – „Frida i Diego. Niech żyje życie!”. W czasie trwania wystawy, zapraszamy na specjalne pokazy filmów z meksykańskiej klasyki. Pierwszy pokaz specjalny odbył się 14 października. Obejrzeliśmy wówczas film  Macario Roberto Gavaldóna z 1960 r.. Na kolejną projekcję zapraszamy 28 października o godz. 15. Na wielkim ekranie Perła  Emilio Fernándeza z 1947 r..

3 października o godz. 17 odbył się wernisaż wystawy zdjęć Fridy Kahlo i Diego Rivery. Godzinę później tłumnie wysłuchaliśmy wykładu Gregorio Luke, eksperta z zakresu kultury i sztuki meksykańskiej, przybliżył życie i twórczość obojga artystów pokazując unikalne zdjęcia i fragmenty filmów.

Wystawa „Frida i Diego. Niech żyje życie!” opowiada historię związku Fridy i Diego. Wspólne życie dwojga artystów było bardzo burzliwe, pełne rozstań i powrotów. Spędzili ze sobą prawie ćwierć wieku – od ślubu w 1929 roku aż do śmierci Fridy w 1954 roku. Prezentowane fotografie wykonali m.in. ojciec Fridy, Guillermo Kahlo, Augustin Victor Casasola, Nickolas Muray, Manuel Alvarez Bravo, Élie Faure, Ernesto Reyes czy Ansel Adams.  Na zdjęciach zobaczymy nie tylko słynną parę artystów, ale także ikonę ruchu surrealistycznego André Bretona czy Lwa Trockiego. Autorom fotografii udało się uchwycić niezwykle ważny moment w historii Meksyku i życiu artystyczno-politycznym kraju.

Partnerzy wydarzenia: Ambasada Meksyku w Polsce, Miasto Łódź

Rozmowy o HollyŁodzi

Siódma pieczęć z taśmy filmowej