Aktualności

Spotkanie z Januszem Zaorskim

We wtorek, 14 listopada gościem Muzeum był wybitny reżyser – Janusz Zaorski. Po spotkaniu obejrzeliśmy jego najnowszy film „Pokolenia”, który opowiada historię Polski po 1939 r.

Janusz Zaorski z sentymentem wspominał Łódź, w której spędził studenckie lata aż do marca 1968 r. Reżyser wiele opowiadał o tym przełomowym i jakże trudnym momencie, kiedy polityka brutalnie wkroczyła w jego młodzieńcze życie. Trudności związane z Marcem ’68, a potem stanem wojennym miały duży wpływ na działalność i możliwości twórcze ówczesnych reżyserów. „Jacy aktorzy przyjeżdżali, takie sceny kręciłem – wspominał Zaorski. – To zmuszało mnie do używania wyobraźni, a przecież praca reżysera to praca wyobraźni”. Nasz gość opowiadał o specyfice pracy reżysera, a także o jego własnym podejściu do każdego obrazu, nawet jeśli mowa o serialach czy krótkich formach: „Film to jest prototyp. Za każdym razem to coś innego,za każdym razem wymaga innego pomysłu do obróbki”. Zapytany o temat swoich filmów – spoiwo, które łączy wszystkie jego obrazy, Zaorski stwierdził: „Moim bohaterem jest człowiek przeciętny w nieprzeciętnej sytuacji”. Nasze spotkanie zdecydowanie do przeciętnych nie należało.

Po spotkaniu obejrzeliśmy najnowszy film Janusza Zaorskiego – „Pokolenia”, który powstał z okazji jubileuszu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.  To historia współczesnej Polski opowiedziana za pomocą fragmentów dzieł zrealizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych – od „Pokolenia” Wajdy, poprzez obrazy Chęcińskiego, Hasa,Kutza, Polańskiego aż po Holland, Kieślowskiego, Marczewskiego, Zanussiego i wielu innych. Filmowe fragmenty układają się w opowieść o Polakach od czasu okupacji hitlerowskiej, przez czasy stalinowskie, „naszą małą stabilizację”, marzec ’68, niespełnione nadzieje epoki gierkowskiej, stan wojenny aż po wybory 4 czerwca 1989 roku. Przewodnikiem po filmowej Polsce jest sam Zbigniew Cybulski.

Janusz Zaorski to polski reżyser, scenarzysta i producent, twórca filmów takich jak „Pilkarski poker”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”, „Jezioro Bodeńskie”, „Panny i wdowy”, „Pokój z widokiem na morze” czy „Matka królów”. Od 1988 roku jest kierownikiem artystycznego Zespołu Filmowego „Dom”. W latach 1994-1995 był przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Spotkanie prowadziła Anna Michalska

Wstęp 13/15 zł

Wcześniejszy

Listopad w Muzeum Kinematografii

Następny

Tu Stacja ANIMACJA! Warsztaty dla dzieci