Aktualności

Mieszkańcy vs. korporacje

W czwartek, 7 grudnia o godz. 17 zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Gorączka złota” w reżyserii JT Hainesa. Naszym gościem będzie Ewa Jakubowska-Lorenz. 

Film, na  przykładzie kopalni w Gwatemali, pokazuje jak biedni rolnicy toczą nierówną walkę wielkimi korporacjami i prywatnymi inwestorami. W filmie zabierają głos mieszkańcy, artyści, intelektualiści i przedsiębiorcy.

Dokument został wyróżniony na „First Peoples Festival” w Montrealu za bezkompromisowość w ukazywaniu wyzysku i destrukcyjnego wpływu transnarodowego górnictwa na lokalne społeczności.

Po projekcji spotkanie z Ewą Jakubowską-Lorenz z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Przez ponad 8 lat Ewa Jakubowska-Lorenz była dziennikarką Polskiej Sekcji radia BBC, gdzie pracowała jako reporterka i prezenterka przy programach informacyjnych i publicystycznych. Później była rzeczniczką prasową w organizacjach ekologicznych – Greenpeace, potem ClientEarth. Angażuje się w procesy partycypacji publicznej – moderowała spotkania nt. budżetu partycypacyjnego w Warszawie i Łodzi. Pracowała też w dziale Public Affairs ambasady USA, gdzie zajmowała się współpracą z NGO i rekrutacją do programów wymiany. Interesuje się żywo zagadnieniem postwzrostu (degrowth): podziela przekonanie, że obecny system gospodarki neoliberalnej opartej o paradygmat wzrostu jest nie tylko niesprawiedliwy, ale przede wszystkim skrajnie niezrównoważony i na dłuższą metę nie do utrzymania.

Wstęp wolny

Strona filmu

Wcześniejszy

Święto Kina w Kinematografie

Następny

W kręgu neoawangardy