Aktualności

Spotkanie z Dariuszem Bugalskim

17 stycznia o godz. 18 zapraszamy na łódzką premierę książki poetyckiej „Korespondent «Małego Przeglądu»” Dariusza Bugalskiego – poety, pisarza i dziennikarza radiowej Trójki.

Po spotkaniu obejrzymy film „Korczak” Andrzeja Wajdy.

Inspiracją do stworzenia najnowszego tomu poetyckiego był „Mały Przegląd” – gazeta pisana dla dzieci i przez dzieci, która powstała z inicjatywy Janusza Korczaka i ukazywała się od 17 października 1926 do 1 września 1939 roku. „Napisałem wiersze i wiedziałem, że powstały one w duchu Korczakowskim. Czułem, że one są ku życiu” – mówił w programie „Klub Trójki” na antenie programu 3 Polskiego Radia Autor. Ten tom, jak pisze Bugalski, to „dialog z Januszem Korczakiem”, a „«Mały Przegląd» nadal istnieje. Budzi: fascynację, inspirację, miłość. Korespondent wciąż pisze, a Redaktor wciąż odpowiada”.

Poeta i tłumacz, Jacek Gutorow pisze o tomiku Bugalskiego:
„Korespondent «Małego Przeglądu» otwiera kolejne okno. W nowych wierszach odnajdziemy wspaniale skoncentrowane obrazy («po rozlanej plamie słońca/ dwie żółte plamki»), porwie nas szybki nurt języka, zatrzyma ironiczna składnia zdania. Przede wszystkim jednak wyobraźnia i wrażliwość poety kierują się ku żywiołowi rozmowy. Postrzępionej, dziwnie tajemniczej, w niejasny sposób poruszającej”.

Rozmowę z Dariuszem Bugalskim poprowadzi prof. Tomasz Cieślak, literaturoznawca i prorektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Wstęp wolny

 

Publikacja tomu poezji Dariusza Bugalskiego „Korespondent «Małego Przeglądu»” została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Tomik został wydany przez Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego.

Wcześniejszy

Ferie z Muzeum Kinematografii

Następny

Ewa Braun: Odtwarzanie minionych światów...