Aktualności

Spotkanie z Dariuszem Bugalskim

17 stycznia miała miejsce łódzka premiera książki poetyckiej „Korespondent «Małego Przeglądu»”. Naszym gościem był autor, poetka i dziennikarz radiowej Trójki – Dariusz Bugalski.

– Korczak jest dla mnie mistrzem. Doznałem pewnego razu olśnienia, gdy uświadomiłem sobie, że Korczak jest moim kolegą z radia – mówił podczas spotkania Dariusz Bugalski. To własnie postać Janusza Korczaka była inspiracją przy pisaniu wierszy zamieszczonych w tomiku, zaś sama poezja splata się ściśle z fragmentami „Małego Przeglądu” – prowadzonej przez słynnego doktora i nauczyciela gazety dla dzieci. Dla Bugalskiego Korczak nie jest tylko pedagogiem, ale i człowiekiem mediów, który wyprzedzał swój czas, który walczył o zmianę paradygmatu kultury, o zniesienie jej hierarchiczności na rzecz równouprawnienia. – Korczak nie był, jak zwykło się myśleć w Polsce „figurą śmierci’ – tłumaczył poeta. – Przeciwnie, był cały ku życiu.

Prowadzący spotkanie prof. Tomasz Cieślak podkreślał ciekawe i nieco ryzykowne poetyckie przedsięwzięcie, jakim jest wejście w dialog z „Małym Przeglądem”. Co więcej, to dialog tym trudniejszy, że zakotwiczony w języku dziecięcym. – To próba powrotu do dziecięcej, prostej mowy, dziecięcego postrzegania rzeczywistości przy świadomości uzurpacji tego spojrzenia – mówił prowadzący. – Próbujemy wrócić do przestrzeni, które mamy w pamięci.

Po spotkaniu obejrzeliśmy film Andrzeja Wajdy Korczak.

***

Inspiracją do stworzenia najnowszego tomu poetyckiego był „Mały Przegląd” – gazeta pisana dla dzieci i przez dzieci, która powstała z inicjatywy Janusza Korczaka i ukazywała się od 17 października 1926 do 1 września 1939 roku. „Napisałem wiersze i wiedziałem, że powstały one w duchu Korczakowskim. Czułem, że one są ku życiu” – mówił w programie „Klub Trójki” na antenie programu 3 Polskiego Radia Autor. Ten tom, jak pisze Bugalski, to „dialog z Januszem Korczakiem”, a „«Mały Przegląd» nadal istnieje. Budzi: fascynację, inspirację, miłość. Korespondent wciąż pisze, a Redaktor wciąż odpowiada”.

Poeta i tłumacz, Jacek Gutorow pisze o tomiku Bugalskiego:
„Korespondent «Małego Przeglądu» otwiera kolejne okno. W nowych wierszach odnajdziemy wspaniale skoncentrowane obrazy («po rozlanej plamie słońca/ dwie żółte plamki»), porwie nas szybki nurt języka, zatrzyma ironiczna składnia zdania. Przede wszystkim jednak wyobraźnia i wrażliwość poety kierują się ku żywiołowi rozmowy. Postrzępionej, dziwnie tajemniczej, w niejasny sposób poruszającej”.

 

Publikacja tomu poezji Dariusza Bugalskiego „Korespondent «Małego Przeglądu»” została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Tomik został wydany przez Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego.

 

Wcześniejszy

"Dziura" Justyny Łuczaj Salej w Kinematografie

Następny

Wizyta Tove Jansson w Łodzi