Aktualności

Jubileusz Siergieja Eisensteina

W czwartek, 22 lutego odbył się wykład prof. Tadeusza Szczepańskiego i pokaz specjalny zrekonstruowanych z fotogramów „Łąk Bieżyńskich” Siergieja Eisensteina.

– „Łąki Bieżyńskie” o Pawce Morozowie miały być ostatnią szansą dla Siergieja Eisensteina na powrót do łask Stalina, ale kiedy pokazano materiał złożony z dubli dyktatorowi, ten postanowił, że film nie powstanie – mówił podczas wykładu z okazji podwójnego jubileuszu Eisensteina prof. Tadeusz Szczepański, który zarysował historyczne tło kariery słynnego rosyjskiego reżysera, operatora, scenarzysty.

Po wykładzie, na dużym ekranie obejrzeliśmy półgodzinny film złożony z zachowanych fragmentów materiałów montażowych.

***

Na początek tego roku przypadają dwa jubileusze związane z postacią Siergieja Eisensteina: 23 stycznia 120. rocznica jego urodzin, natomiast 11 lutego 70. rocznica jego śmierci. Z tej okazji w kinie Kinematograf pokażemy złożony z ocalałych fotogramów wersję filmu „Łąki Bieżyńskie” z 1937 roku. Przerwanie zdjęć do tego filmu Eisenstein uważał za jedną z największych tragedii twórczych swojego życia. Pokaz zostanie poprzedzony wykładem prof. Tadeusza Szczepańskiego na temat przyczyn tego dramatu artysty, a także jego sytuacji w ustroju totalitarnego.

wstęp wolny

 

Materiał filmowy pochodzi z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Wcześniejszy

Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych

Następny

Muzealne plakaty na wystawie w Budapeszcie