Wydawnictwa

Książki i albumy

Książki i albumy można kupić bezpośrednio w kasie Muzeum Kinematografii lub w przypadku wysyłki, po otrzymaniu wpłaty na konto (doliczamy koszt przesyłki). Kontakt: muzeum@kinomuzeum.pl

Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej

13324278_10209621145795598_704707816_ored. Tadeusz Szczepański

Wyd. Muzeum Kinematografii w Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera. Łódź, 2016

Cena: 52,40 zł

Na ponad 500 stronach pięknie wydanej książki obok esejów, artykułów, recenzji i wywiadów Marii Kornatowskiej znajdują się wspomnienia o Niej. Wybitną krytyk filmową, wykładowczynię i legendarną postać łódzkiej Szkoły Filmowej wspominają: Krystyna Serejska-Olszer, Agnieszka Holland, Jolanta Dylewska, Annette Insdorf, Grażyna Torbicka, Małgorzata Kałuża, Elżbieta Wittlin-Lipton, Tadeusz Szczepański, Lech Majewski, Sławomir Grünberg, ks. Andrzej Luter, Tadeusz Sobolewski, Andrzej Kołodyński, Gabriele Iacovone, Filip Bajon, Mariusz Grzegorzek, Mitko Panov, Zbigniew Rybczyński, Grzegorz Królikiewicz, Richard Pena, Mariusz Wilczyński, Zbigniew Wichłacz.

nsmail-9

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym/Andrzej Wajda’s Films in World Film Posters
red. Krystyna Zamysłowska, Mieczysław Kuźmicki
Cena: 40 zł

Katalog plakatów do filmów Andrzeja Wajdy, obrazujący ogromną popularność jego twórczości na całym niemal świecie. – Dziękuję Muzeum za wspaniały katalog, który wzbudził mój podziw – napisał sam Andrzej Wajda.

nsmail-15

Polska Miauczyńskich
Dominika Kawczyńska
Cena: 15 zł

Szkic polskiej inteligencji na podstawie filmów Marka Koterskiego. – Dzień świra to obraz, który doskonale wpisuje się w ideę „Kina Wolność”. To obraz, który pokazuje, że polski inteligent niezmiennie walczy o wolność, a orężem w tej walce jest jego rozum, mózg i słowa – twierdzi autorka.

Andrzej Czulda

Za kurtyną pamięci. Trójwyznaniowy Cmentarz Stary w Łodzi
(książka + DVD „Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni”)
Andrzej B. Czulda
Cena: 45 zł

Autor przypomniał ponad 700 nazwisk łodzian, którzy swoją pracą, dorobkiem naukowym i artystycznym, działalnością społeczną, bohaterstwem zasłużyli na pamięć. Doskonały układ, oparty na podziale na kwatery, z cyfrowymi oznaczeniami mogił ułatwia dotarcie do wszystkich opisanych w tekście postaci.

Bogdan SolleZapiski scenografa
Bogdan Sölle
Cena: 15 zł.

Filmowa podróż przez twórczość scenografa Bogdana Solle, pełna anegdot i sekretów pracy na planie filmowym.

pagowski

Andrzej Pągowski. Ilustrując filmy/Andrzej Pągowski. Illustrating Films
Wyd. Muzeum Kinematografii. Łódź, 2013
Cena: 50 zł

„Plakat to najkrótsza recenzja filmu. Powinien być przedłużeniem atmosfery filmu, powinien nieść podobne przesłanie, wydobywając elementy najbardziej drażniące. Plakat może operować brzydotą lub pięknem, ale musi być zauważalny. Plakat nie zauważony ginie” twierdzi Andrzej Pągowski – bohater publikacji, jeden z najważniejszych twórców Polskiej Szkoły Plakatu.

agnieszkah

Twarze Agnieszki Holland. Polska. Europa. Świat/Faces of Agnieszka Holland. Poland. Europe. The World
red. Krystyna Zamysłowska, Mieczysław Kuźmicki
Wyd. Muzeum Kinematografii. Łódź, 2013
Cena: 35 zł

Obszerna, bogato ilustrowana prezentacja dokonań artystycznych Agnieszki Holland.

kawalerowicz jerzy

Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy/Jerzy Kawalerowicz. Painter of the Tenth Muse
red. Mieczysław Kuźmicki, Krystyna Zamysłowska, Stanisław Zawiśliński
Wyd. Muzeum Kinematografii. Łódź, 2012
Cena: 35 zł

Biografia jednego z najważniejszych twórców polskiej kultury filmowej. Bogato ilustrowana plakatami i zdjęciami o unikalnym, często, charakterze.

morgenstein

Musi zostać rysa. Przewodnik po twórczości filmowej Janusza Morgensterna
red. Mieczysław Kuźmicki, Andrzej B. Czulda, Łukasz Grygiel
Wyd. Muzeum Kinematografii. Łódź, 2012
Cena: 28 zł

Przyjaciele, współpracownicy, uczniowie wspominają Janusza Morgensterna, a filmoznawcy opisują jego dokonania. Całość bogato wypełniona fotografiami i plakatami filmowymi.

polanski

Roman Polański. Schauspieler. Regisseur/Roman Polański. Actor. Director
Wyd. Muzeum Kinematografii. Łódź, 2010

Roman Polański. Aktor. Reżyser/Roman Polański. Actor. Director
Wyd. Muzeum Kinematografii. Łódź, 2009
Cena: 30 zł

Monografia wielkiego reżysera. Nawet jej bohater był zaskoczony ilością zebranego materiału. W warstwie ilustracyjnej mnóstwo unikalnych fotografii, plakatów, werków.

polanegri

Pola Negri. Legenda kina/Pola Negri. A Cinema Legend
Wyd. Muzeum Kinematografii. Łódź, 2008
Cena: 25 zł

Bogato ilustrowana unikalnymi archiwalnymi zdjęciami opowieść o życiu i karierze pochodzącej z Polski gwiazdy przedwojennego kina.

20160311132759_00001

Triumf Ziemi obiecanej
red. Jakub Wiewiórski
Wyd. Muzeum Kinematografii w Łodzi. Łódź, 2016
Cena: 10 zł

Niewielka, ale pięknie wydana książeczka o fenomenie Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy, o filmowych plenerach, o unikalnych wnętrzach Pałacu Scheiblera, w którym film powstawał.

IdaTheFilm na festiwalu w Gdyni

Planowane