O kinie

Kinematograf w wozowni

Kameralne kino działające od 2006 roku w dawnej wozowni pałacu Karola Scheiblera, członek Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Sieci Polskich Kin Cyfrowych.

Sala kina o klasycznych proporcjach – przewidziana dla 70 widzów – ma ściany z surowej cegły, drewnianą podłogę, niewielką scenę przed ekranem, a zamiast tradycyjnych foteli wygodne, nowoczesne krzesła. Szerokie odstępy między rzędami i stopniowana widownia zapewniają komfortowe warunki. Jak w każdym prawdziwym kinie początek seansu oznajmia dźwięk gongu – rozsuwa się kotara i … widz przenosi się w magiczny świat srebrnego ekranu (w naszym kinie projekcje odbywają się nawet dla jednego widza).

Kabina projekcyjna jest wyposażona w nowoczesny sprzęt, na który składają się dwa projektory: Ernemann 35mm oraz – co jest obecnie rzadkością – 16mm, a także rzutnik multimedialny SANYO Full HD, przestrzenny system nagłośnienia DOLBY Digital i od września 2013 roku profesjonalny cyfrowy projektor NEC900C 2K DCI z przystawką 3D. Cyfryzację kina współfinansowały Polski Instytut Sztuki Filmowej i Urząd Miasta Łodzi.

Do odtwarzania materiałów multimedialnych służą wysokiej klasy odtwarzacze Blue Ray ONKYO oraz Philips. Na widowni zainstalowano pętlę indukcyjną, która przekazuje dźwięk bezpośrednio do aparatów słuchowych

W odróżnieniu od kin komercyjnych, w Kinematografie można oglądać, poza najnowszymi produkcjami, także klasyczne arcydzieła polskiego i światowego kina. Tu można odkrywać kino z całym jego bogactwem i różnorodnością: obok pełnometrażowych filmów fabularnych wyświetlane są – na równych prawach – dokumenty, animacje, formy eksperymentalne. Można wysłuchać prelekcji i wykładów tematycznych, spotkać się z osobistościami z kręgu X Muzy i szeroko pojętej sztuki filmowej – reżyserami, aktorami, operatorami, kompozytorami, twórcami animacji, krytykami. Można uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach: festiwalach i przeglądach filmowych, koncertach, performance’ach, spektaklach teatralnych, pokazach tańców, projekcjach klasycznych niemych obrazów z udziałem taperów.

Najmłodsi widzowie mogą w każdą niedzielę w południe uczestniczyć w zajęciach z cyklu Mały Kinematograf. Dla studentów i wielbicieli polskiej kinematografii organizowane są zajęcia Akademii Polskiego Filmu, prowadzone przez najwybitniejszych polskich historyków i teoretyków kina.

W wakacje Kinematograf organizuje na Starym Rynku i na dziedzińcu Muzeum Kinematografii, projekcje plenerowe pod szyldem Letniego Kinematografu Rozrywkowego.

Kontakt:
Rezerwacja, informacje repertuarowe
Biuro kina
tel. 42 674 09 57, w. 151
e-mail: kino@kinomuzeum.pl

Taxi-Teheran / Taxi (2015)

Ziemia obiecana