Aktualności

Dekady kina 1919 – 2019

12 marca, we wtorek o godz. 18, zapraszamy na projekcję „Przeminęło z wiatrem”, w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Dekady kina 1919 – 2019”.

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Dekady kina 1919 – 2019” zapraszamy na projekcję nieśmiertelnego klasyka kina amerykańskiego – „Przeminęło z wiatrem”, który swoją premierę miał w 1939 roku, czyli 80 lat temu! Projekcja będzie wyjątkowa film puścimy z taśmy 35 mm!

Najsłynniejsze amerykańskie love story – „Przeminęło z wiatrem” w reżyserii Victora Fleminga – to ekranizacja słynnej powieści Margaret Mitchell, do której prawa zakupił, za rekordową jak na owe czasy sumę 50 tys. dolarów, producent David O. Selznick.

Film jest rekordowy pod wieloma względami, między innymi dlatego, że jako pierwszy zarobił milion dolarów w tydzień (!), a zyski z tej produkcji (generowane do dziś dzięki sprytnie przeprowadzonej dystrybucji) są najwyższe w historii kina.
Podczas 12. ceremonii wręczenia Oscarów film zdobył osiem statuetek spośród 13 nominacji, a Hattie McDaniel jako pierwsza Afroamerykanka nagrodzona została Oscarem.

Film opowiada romantyczną historię rozpieszczonej córki plantatora z Południa Scarlett O’Hary (w tej roli Vivien Leigh), której przyjemne i bogate życie przerywa niosąca śmierć i zniszczenie wojna secesyjna.

bilet 10 zł.

Wcześniejszy

APF - Wojciech Jerzy Has

Następny

Psychoanaliza i film