Aktualności

APF – Wojciech Jerzy Has

W poniedziałek, 11 marca, o godzinie 17 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Akademii Polskiego Filmu, poświęcone wybitnego reżyserowi Wojciechowi Jerzemu Hasowi.

Wykład na temat twóczości Wojciecha Jerzego Hasa wygłosi profesor Małgorzata Jakubowska. Następnie zobaczymy dwa filmy: „Jak być kochaną” i „Pożegnania”.

„Jak być kochaną” opowiada historię Felicji (Barbara Krafftówna), młodej, początkującej aktorki, zakochanej bez wzajemności w koledze po fachu – Rawiczu. Gdy pada nań podejrzenie o zabicie volksdeutscha, dziewczyna podejmuje się ukryć go w swoim mieszkaniu. Marzy, że Rawicz mieszkając z nią, odwzajemni jej uczucie. Żeby mieć ukochanego przy sobie, gotowa jest na każde poświęcenie. I rzeczywiście, los wystawi ją kilkakrotnie na bardzo ciężką próbę.

Trzonem fabuły „Pożegnań” są losy niespełnionej miłości Pawła – młodego chłopaka z zamożnej rodziny, i Lidki – fordanserki „z zasadami”. Po raz pierwszy spotkają się w nocnym klubie. Wybierając się do tak podejrzanego miejsca, Paweł pragnie wyrazić swój bunt przeciw mieszczańskiej obyczajowości. W lokalu poznaje atrakcyjną, lecz rozgoryczoną życiem tancerkę. Młodzi przypadają sobie do gustu na tyle, że wspólnie wyjeżdżają za miasto. Ich romans jest jednak krótkotrwały i platoniczny…

karnet 100/120 zł, bliet 15 zł

Więcej informacji o Akademii Polskiego Filmu tutaj.

 

 

 

Wcześniejszy

Pokaz filmów z Visegrad Film Forum

Następny

Dekady kina 1919 - 2019