Aktualności

APF – ANDRZEJ MUNK

W poniedziałek, 18 marca, o godzinie 17 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Akademii Polskiego Filmu, poświęcone wybitnemu reżyserowi Andrzejowi Munkowi.

Wykład na temat twóczości Andrzeja Munka wygłosi profesor Marek Hendrykowski. Następnie zobaczymy dwa filmy: „Eroicę” i „Zezowate szczęście”.

„Eroica” to jedno z czołowych osiągnięć „szkoły polskiej”, będące swoistym rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Film należy do rzadko spotykanego gatunku – składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu i po raz pierwszy przedstawiono w niej życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny. 

„Zezowate szczęście” to historia Jana Piszczyka, który od wczesnej młodości starał się jak najlepiej dopasować do aktualnej tendencji społecznej i politycznej. Przed wojną zapisał się do harcerstwa. Niestety, mimo usilnych starań, skompromitował się podczas defilady. Niezrażony niepowodzeniem zapragnął zostać korporantem, lecz podczas antysemickich zajść na uniwersytecie wzięto go za Żyda. Podczas wojny założył upragniony mundur podchorążego, ale trafił do oflagu. Wreszcie wraz z nastaniem PRL-u wydawało się, że los się do niego uśmiechnął. Nie na długo.

 

karnet 100/120 zł, bliet 15 zł

Więcej informacji o Akademii Polskiego Filmu tutaj.

fot. kadr z filmu „Zezowate szczęście”, reż. Andrzej Munk

Wcześniejszy

Psychoanaliza i film

Następny

Na bank je lubicie