Aktualności

Wieczór z kinem greckim

W sobotę, 23 marca, o godzinie 17.45 zapraszamy na wieczór z kinem greckim. Wyświetlimy film biograficzny „Kazantzakis”, a ze specjalnymi gośćmi porozmawiamy o greckiej kulturze.

Program wieczoru:

godz. 17.45 /Galeria nad kinem/

Beata Kuczborska (podróżniczka i autorka strony „Betaki.pl” oraz fanpage’a „Greckie opowieści Betaki”) opowie o swoim codziennym życiu na Krecie. Razem zastanowimy się także czy warto marzyć o przeprowadzeniu się do Grecji i czy takie marzenie ma szansę na realizację.

godz. 18.45 /kino Kinematograf/

Projekcja filmu biograficznego „Kazantzakis” w reżyserii Jannisa Smaragdisa, o jednym z najważniejszych greckich pisarzy i filozofów ubiegłego stulecia – Nikosie Kazantzakisie. Pisarz zyskał międzynarodową sławę dzięki głośnej powieści pt. „Grek Zorba”.

Nikos Kazantzakis mawiał, że jego życie wyznaczają podróże i marzenia. Film podążając za mottem mistrza zabiera widzów w filmową podróż śladami tego wybitnego Greka, które wiodą przez Kretę, Ateny, Eginę, południową Francję, Berlin i Wiedeń, gdzie kręcone były zdjęcia.

Po seansie: spotkanie ze specjalistami z dziedziny historii i literatury nowogreckie: prof. Iliasem Wrazasem z Uniwersytetu Wrocławskiego – filozofem, poetą oraz autorem książek: „Zbawca Boga. Kuszenia Nikosa Kazantzakisa” i „Dyskomfort (nowo)Greków”, a także dr Ewą Janion z Uniwersytetu Warszawskiego i filologiem Aleksandrą Ciupą. Goście odniosą się do obrazu Kazantzakisa przedstawionego w filmie oraz podzielą się swoją wiedzą na jego temat.

Film wyświetlimy z polskimi napisami.
Zwiastun –> https://www.youtube.com/watch?v=E6liFqYbLW4

wstęp wolny

______

OPIS FILMU: Film przedstawia postać największego i najważniejszego greckiego pisarza i filozofa minionego stulecia – Nikosa Kazantzakisa, który znany jest na całym świecie szczególnie za przyczyną powieści „Grek Zorba” i „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Żaden film, jak można się domyślać, nie zmieści w sobie tak wybitnej i złożonej osobowości oraz wszystkich faktów, które ją ukształtowały. Twórcy filmu opierając się na autobiograficznej powieści Kazantzakisa „Raport dla El Greca”, przedstawiają jedynie niektóre ważne momenty jego życia, przeprowadzając widza przez istotne wydarzenia historii Grecji, jak wyzwolenie Krety, II wojnę światową czy wojnę domową. Nikos Kazantzakis mawiał, że jego życie wyznaczają podróże i marzenia. Film podążając za mottem mistrza zabiera widzów w podróż śladami tego wybitnego Greka, które wiodą przez Kretę, Ateny, Eginę, południową Francję, Berlin i Wiedeń, gdzie kręcone były zdjęcia. Co ukształtowało tę niezwykłą osobowość? Czy film Smaragdisa pomoże nam odnaleźć odpowiedź na to pytanie?

Wcześniejszy

Na bank je lubicie

Następny

IPN - wykład i film