WystawyWystawy stałe

Od negatywu do kopii

Zwiedzający wystawę mogą zapoznać się z historią montażu filmowego i obejrzeć rewolucyjne wynalazki.

Warto pamiętać, że w nieodległej przeszłości filmy montowano przy dużych stołach montażowych przy użyciu nożyczek, sklejarek i przeźroczystej taśmy klejącej. Na wystawie można zapoznać się z urządzeniami z tych właśnie czasów: w kolekcji znajdują się urządzenia z lat 50., 60. i 70. XX wieku, a wśród nich Acmiola, w której montuje się taśmę w pionie.

Prezentujemy również sylwetki ludzi, którzy wpadli na to, że kolejność ujęć można zamieniać oraz wspaniałą „Podróż na księżyc” Georgesa Mélièsa z 1901 roku.

Goście Muzeum mają szansę sami opanować podstawy sztuki montażu. Cykl zajęć oraz elementy multimedialne ekspozycji pozwalają każdemu, bez względu na wiek i doświadczenie, poczuć się prawdziwym montażystą.

Oryginalny fotoplastikon

Latająca maszyna