WystawyWystawy stałe

Sekrety filmu

Tajemnice planu filmowego i Cud ożywionej fotografii – te wystawy najlepiej obejrzeć razem.

A to dlatego, że ukazują sekrety powstawania filmów od prapoczątków kinematografii do czasów współczesnych. Prezentujemy zarówno urządzenia typowe dla planu filmowego, dające amatorom wyobrażenie o pracy na planie filmowym, jak i takie, które zrewolucjonizowały technikę filmową. Na przykład słynną kamerę „Oko” wymyśloną przez Kazimierza Pruszyńskiego – polskiego pioniera kinematografii – na początku XX wieku, by spopularyzować kręcenie amatorskich filmów. Najnowsze urządzenia reprezentuje z kolei współczesna odmiana blue boxa, służąca wkopiowaniu sylwetki aktora w animowane tło, dzięki której nasi goście mogą zobaczyć się w otoczeniu bohaterów kreskówek. Dumą kolekcji są także rewelacyjne magnetofony Nagra wymyślone przez Stefana Kudelskiego, polskiego wynalazcę i przedsiębiorcę, laureata Oscara, który po II wojnie światowej żył i pracował w Szwajcarii.

W naszym Muzeum można w kolejności chronologicznej podziwiać latarnie magiczne z przełomu XIX i XX w., służące do wyświetlania pojedynczych obrazów, pierwsze urządzenia przenośne wykorzystywane do projekcji domowych oraz stacjonarne projektory kinowe. W świat filmu niemego wprowadza działający projektor firmy Pathé z początku XX w. oraz multimedialna prezentacja pierwszych filmów braci Lumiere.

Ogromnie interesującym uzupełnieniem w/w wystaw jest ekspozycja Rówieśnik kinematografu. Magia seansów w fotoplastikonie. To multimedialna prezentacja historii stereoskopii – trzeciego wymiaru oraz dziejów fotoplastikonu. Najważniejszym eksponatem jest jeden z zaledwie kilku w świecie zachowanych fotoplastikonów pochodzących z wytwórni Augusta Fuhrmanna, wynalazcy urządzenia.

Latająca maszyna

Pałac pełen bajek