Archiwum Wystaw

„Sienkiewicz sfilmowany”

Ekspozycję, która prezentowała wszystkie światowe ekranizacje utworów Henryka Sienkiewicza można było oglądać do 31 stycznia 2017 roku.

Sienkiewicz sfilmowany to pierwsza tak obszerna wystawa prezentująca sylwetkę laureata literackiej Nagrody Nobla, autora TrylogiiQuo vadis i W pustyni i w puszczy przygotowana w Roku Sienkiewiczowskim w 170. rocznicę urodzin pisarza.

Prezentuje wszystkie światowe ekranizacje utworów Henryka Sienkiewicza zrealizowane w latach 1896 – 2014; od nakręconego w wytwórni braci Lumière przez Georgesa Hatota, trwającego kilkadziesiąt sekund Nerona wypróbowującego truciznę na niewolnikach po najnowszą cyfrową wersję obrazu Jerzego Hoffmana Potop Redivivus.

Quo Vadis? w czterech filmowych odsłonach

Wśród eksponowanych materiałów znajdują się takie unikaty jak certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza Quo vadis (z premierowego pokazu w Auli Pawła VI w Watykanie, w którym uczestniczył Jan Paweł II), projekty postaci do niezrealizowanej animowanej wersji Quo vadis,  fajka reżysera Aleksandra Forda, którą palił na planie Krzyżaków, archiwalny jugosłowiański plakat do włosko-francusko-jugosłowiańskiej ekranizacji Ogniem i mieczem Fernando Cerchio, z Pierrem Bricem, powszechnie znanym jako filmowy Winnetou – w roli Jana Skrzetuskiego.
Prezentujemy także oryginalne rekwizyty z planów zdjęciowych sienkiewiczowskich ekranizacji.

Sienkiewicz przez Polaków niesfilmowany

Specjalne miejsce zajmują „muzyczne portrety” wybranych bohaterów Trylogii, czyli ilustrowane fragmentami filmów piosenki w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego: Pan WołodyjowskiPan KmicicPan PodbipiętaKniazia Jaremy nawrócenie i Jacka Kowalskiego Skrzetuski Wielkopolanin.

Prezentowane na wystawie zbiory z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi uzupełnione zostały rekwizytami z Łódzkiego Centrum Filmowego.

Kuratorem wystawy jest Barbara Kurowska.

Ekspozycję można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi do 31 stycznia 2017 roku.

———

Na zdjęciach relacja z otwarcia wystawy.

 

Wcześniejszy

O Scheiblerach jeszcze więcej

Następny

Laureaci Festiwalu Mediów