eduEdukacjaLekcje muzealne

Filmowe lekcje muzealne

Polecamy lekcje przygotowane przez Muzeum Kinematografii dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Część warsztatów skierowana jest także do seniorów.

Przedszkolakom proponujemy m.in. magiczne seanse z kliszy, dzieciom ze szkół podstawowych opowieść o zawodach filmowych, gimnazjalistom opowiadamy o fenomenie filmów Krzysztofa Kieślowskiego, ale też o najgorszych filmach wszech czasów. Licealistów zabieramy m.in. w podróż śladami Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy albo gwiazdorski świat Zbigniewa Cybulskiego.

Proponowane tematy:

PRZEDSZKOLA I SZKOŁY PODSTAWOWE (klasy I – III)

Dzieci lubią nie tylko misie
Magiczne seanse z kliszy
Pre-kino. Odbicia, cienie, obrazy

SZKOŁA PODSTAWOWA (KLASY IV-VI)

Magiczne seanse z kliszy
Zawody filmowe i „okołofilmowe”
Pionierzy w świecie animacji (KLASY V-VI)
Wokół Panoramy Cesarskiej
Pre-kino. Odbicia, cienie, obrazy

SZKOŁA PODSTAWOWA (klasy VII – VIII)
GIMNAZJUM

Zawody filmowe i „okołofilmowe”
Tworzenie plakatów filmowych
Pionierzy w świecie animacji
Andrzej Wajda. Spotkanie z mistrzem
Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć
Podstawy języka filmu
Od pomysłu do kopii ekranowej
Zbigniew Cybulski
Marszałek Piłsudski na ekranie
Wokół Panoramy Cesarskiej                                                                                                                                                              Godzilla i świat wielkich potworów

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

Tworzenie plakatów filmowych
Andrzej Wajda. Spotkanie z mistrzem
Pionierzy w świecie animacji
Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć
Podstawy języka filmu
Od pomysłu do kopii ekranowej
„Żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz”, czyli śladami Ziemi obiecanej
Zbigniew Cybulski
Marszałek Piłsudski na ekranie
Wokół Panoramy Cesarskiej

 

OPISY LEKCJI:

Wokół Panoramy Cesarskiej

prowadzenie: Agnieszka Wranicz, Sylwia Kubera, Dominika Pawlak                                                                                          czas trwania: ok. 50 minut

Zajęcia poświęcone fotoplastikonowi Augusta Fuhrmanna (tzw. Cesarskiej Panoramie) i innym przeglądarkom stereoskopowym z przełomu XIX i XX wieku. Podczas lekcji uczestnicy poznają tajniki stereoskopii i jej wpływu na współczesne kino.

Cena: 10 zł od osoby w przypadku lekcji bez projekcji i 15 zł od osoby w przypadku lekcji z projekcją filmu Vabank.

 

Godzilla i świat wielkich potworów

prowadzenie: Mariusz Jarząbek                                                                                                                                                      czas trwania: 50-60 minut

Lekcja zapoznaje uczestników z podgatunkiem kina science-fiction poświęconemu wielkim potworom (jap. dai-kaijū). Wyjaśnione zostają techniki produkcji z omówieniem szerokiej gamy efektów specjalnych. Przedstawiony jest rozwój nurtu na przestrzeni lat z uwzględnieniem przesłania, jakie nieść miały filmy.Lekcję ilustrują fragmenty wybranych klasyków gatunku.

Pre-kino. Odbicia, cienie, obrazy

prowadzenie: Sylwia Kubera
czas trwania: 45 – 60 minut

Zajęcia teoretyczno-praktyczne dla dzieci ze szkół podstawowych, podczas których prześledzimy
sposoby i techniki doświadczeń wizualnych poprzedzających kino. Odbicie, gra światła i cienia,
wreszcie zabawki optyczne posłużą jako narzędzia do nauki, a przede wszystkim, zgodnie z ich
celem, dostarczą rozrywki.

 

Marszałek Piłsudski na ekranie

prowadzenie: Łukasz Grygiel
czas trwania: ok. 45 minut

Lekcja przybliża postać Marszałka Piłsudskiego widzianego z perspektywy kamer i aparatów fotograficznych. Prelekcja obejmuje omówienie i prezentację najwcześniejszych powszechnie dostępnych fotografii Marszałka oraz fragmenty filmów i seriali z ostatnich lat (m.in. Śmierć prezydentaPolonia Restituta i Zamach stanu). Towarzysząca wykładowi prezentacja uwzględnia unikatowe zdigitalizowane zbiory Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Po prelekcji następuje projekcja filmu 1920 Bitwa Warszawska w technologii 3D (czas trwania 1 godzina 50 minut).

Cena: 10 zł od osoby w przypadku lekcji bez projekcji i 15 zł od osoby w przypadku lekcji z projekcją filmu 1920 Bitwa Warszawska 2D. Lekcja połączona z projekcją  1920 Bitwa Warszawska 3D 20 zł (uczestnictwo opiekunów jest bezpłatne)

 

Zbigniew Cybulski

prowadzenie: Agnieszka Wranicz
czas trwania: 60 min. (+ projekcja)

Lekcja „Zbigniew Cybulski” zainspirowana jest muzealną wystawą poświęconą legendarnemu aktorowi. To opowieść o Cybulskim-aktorze, Cybulskim-gwiazdorze, Cybulskim-ikonie kina lat 60. XX wieku.

Sam Zbyszek Cybulski wyjaśniał, czym różni się gwiazdorstwo od popularności: „Gwiazdorstwo istnieje na rynku komercyjnym i zostało wymyślone przez ludzi zajmujących się „handlem żywym towarem”. Gwiazda to istota niedotykalna, niezwykła, niepodobna do innych. Po to, by taką była, organizowane są te niezliczone skandale, miłości, rozwody, ekstrawagancje. Gwiazda musi być ciągle atrakcyjna, by publiczność chciała ją oglądać. Nie wolno więc dopuścić do zejścia z piedestału, do bratania się z widzem. Trzeba zachować odpowiedni dystans. Niech żyje na firmamencie niebieskim. Niech nie chodzi po ziemi.

U nas nie ma gwiazdorstwa, mitu gwiazdy, można natomiast mówić o popularności aktora, którego widzowie rozpoznają i o którym się dyskutuje. Nie jest to aktor przemykający białym kabrioletem przez luksusowe kurorty ani spędzający weekendy w odciętej od świata niedostępnej willi, ale ktoś, kogo można spotkać w restauracji czy w barze mlecznym. Ktoś, kto nie ucieka od spotkań z widzami i nie unika dyskusji, kto bierze udział w ruchach społecznych. Aktor mający bezpośredni kontakt z widzem, z ludźmi.”

Lekcja przeznaczona jest dla grup młodzieży klas gimnazjalnych, licealistów, uczniów technikum i studentów. Na lekcję zapraszamy także seniorów.

Cena: 10 zł od osoby w przypadku lekcji bez projekcji i 15 zł od osoby w przypadku lekcji z projekcją (do wyboru: Popiół i diament, Do widzenia, do jutra, Rękopis znaleziony w Saragossie).

 

Tworzenie plakatów filmowych

prowadzenie: Agnieszka Wranicz
czas trwania: 120 min. (+ projekcja filmu)

Nasze nowe zajęcia przeznaczone są dla 10-15 osobowych grup młodzieży ostatnich klas gimnazjalnych, licealistów, uczniów technikum i studentów. Na warsztaty zapraszamy także seniorów.
Zanim zaczniemy tworzyć plakaty, zwiedzimy nową wystawę poświęconą twórczości Jana Młodożeńca – światowej sławy plakaciście, uznawanego za jednego z „ojców założycieli” Polskie Szkoły Plakatu –  a w kinie pokażemy dokumenty o twórczości innych polskich plakacistów.
Własne prace będzie można na miejscu wykonać farbami, węglem lub kredą. Indywidualnie lub w niewielkich zespołach.
Dla starszej młodzieży i seniorów proponujemy na koniec zajęć projekcję filmu Marcina Latałły Druga strona plakatu z 2010 roku. Dla małych grup i przy sprzyjającej pogodzie proponujemy rysowanie i realizowanie projektów, na chodniku przed budynkiem Muzeum.

Andrzej Wajda. Spotkanie z mistrzem

prowadzenie: Sylwia Kubera
czas trwania: 45-50 min. (+ projekcja filmu)

To lekcja muzealna, której uczestnicy usystematyzują i pogłębią wiedzę o twórczość Reżysera. Mamy nadzieję, że zachęci też do dalszego, samodzielnego poszerzenia wiedzy na temat bogatego dorobku filmowego Andrzeja Wajdy. Przyjazna forma spotkania, na którą składają się materiały filmowe i kreatywne zadania, to doskonały sposób na zdobycie nowych informacji o polskim filmie. Podczas warsztatu edukatorzy opowiedzą też o odniesieniach do twórczości Andrzeja Wajdy w filmografii innych polskich reżyserów.
Uzupełnieniem spotkania może być projekcja wybranego filmu Andrzeja Wajdy, m.in.: Ziemia obiecana, Popiół i diament, Wesele, Człowiek z marmuru, Niewinni czarodzieje, Powidoki.
Zajęcia adresowane są do uczniów począwszy od III klasy gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Cena: 10 zł od osoby w przypadku lekcji bez projekcji i 15 zł od osoby w przypadku lekcji z projekcją. Lekcja połączona z projekcją ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki – 20 zł. (uczestnictwo opiekunów jest bezpłatne)

 

Od pomysłu do kopii ekranowej

prowadzenie: Agnieszka Wranicz
czas trwania: 90 min.

Próba prześledzenia kolejnych etapów realizacji filmu. Omówienie podstawowych pojęć: scenariusz, scenopis, plan zdjęciowy, montaż obrazu, udźwiękowienie, kopia ekranowa. Prezentacja przykładowych: scenopisu, kamery, stołu montażowego, projektora filmowego.

 

Podstawy języka filmu

prowadzenie: Agnieszka Wranicz
czas trwania: 90 min.

Omówienie podstawowych pojęć: kadr, ujęcie, scena, plan filmowy. Co to jest „mocny punkt” ekranu i „oś filmowa”? Scenariusz, scenopis, klaps i kamera? Prezentacja taśmy filmowej (o różnych szerokościach) i stołu montażowego.

 

Zawody filmowe i „okołofilmowe”

prowadzenie: Agnieszka Wranicz
czas trwania: 45 min.

Omówienie zawodów typowo filmowych i szerokiego spektrum zawodów określanych mianem „okołofilmowych”. Wyjaśnienie podstawowych pojęć: reżyser, operator, aktor, kierownik produkcji, montażysta, dźwiękowiec, statysta, asystent, konsultant, kaskader, scenograf, charakteryzator, kostiumolog, rekwizytor.

 

Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć

prowadzenie: Agnieszka Wranicz
czas trwania: wykład 30 min. + projekcja filmów (dokumentalnego i wybranego odcinka Dekalogu)

Omówienie życia i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego – reżysera filmów dokumentalnych   i fabularnych, scenarzysty filmowego zarówno filmów autorskich, jak i zrealizowanych przez innych twórców, autora sztuk teatralnych, reżysera pracującego dla teatru i telewizji, pedagoga, opiekuna artystycznego młodych filmowców. Artysty, którego dorobek ciągle jest oglądany, analizowany, poddawany różnorakim interpretacjom.

 

Magiczne seanse z kliszy

prowadzenie: Agnieszka Wranicz, Sylwia Kubera, Dominika Pawlak
czas trwania: 45 min.

Zajęcia kreatywne dla dzieci w wieku 4 – 12, w trakcie których uczestnicy poznają wynalazki z epoki prefilmowej oraz podczas magicznego seansu z kliszy, wcielają się w narratorów bajkowych historii.

 

Pionierzy w świecie animacji

prowadzenie: Agnieszka Wranicz, Sylwia Kubera, Dominika Pawlak
czas trwania: 45 min.

Co to jest film animowany i kto go wymyślił? Jaki wpływ na światową kinematografię mieli polscy animatorzy? Czy Myszka Miki jest chłopcem? Odpowiedzi na te i wiele innych ważnych pytań uzyskacie od naszych filmowych edukatorów.

 

Dzieci lubią nie tylko misie

prowadzenie: Dominika Pawlak
czas trwania: 45 min.

Czy znacie najsłynniejsze polskie dobranocki? W trakcie lekcji muzealnej poznacie prawdziwe gwiazdy filmowe, zamieszkujące nasz „Pałac pełen bajek”.

 

„Żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz”, czyli śladami Ziemi obiecanej

prowadzenie: Agnieszka Wranicz, Sylwia Kubera
czas trwania: 60 min. (+ projekcja filmu)

Zajęcia z zakresu edukacji filmowej, których celem jest zapoznanie uczestników z życiem oraz obyczajami fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi na przykładzie filmu Andrzeja Wajdy Ziemia obiecana. Uczestnicy poznają kulisy powstawania nominowanego do Oscara filmu.

 

Informacje ogólne:

 • lekcje są prowadzone wyłącznie dla grup wcześniej zgłoszonych;
 • lekcje muzealne w zależności od tematu trwają od 45 do 90 minut (w przypadku zajęć z projekcją czas trwania wydłuża się o długość zamówionego filmu). Jeżeli istnieje konieczność skrócenia zajęć, prosimy o powiadomienie prowadzącego przed rozpoczęciem spotkania;
 • na grupy, które nie uprzedziły o spóźnieniu, czekamy 20 minut od planowanej godziny rozpoczęcia. Po upływie tego terminu lekcja nie odbędzie się;
 • w lekcjach może uczestniczyć maksymalnie 25 osób;
 • na tę samą godzinę przyjmujemy jedna grupę;
 • istnieje możliwość zgłaszania własnych propozycji tematów. Kontakt: Magda Pelska nr tel. 42 674 09 57 w. 151 lub
  e-mail m.pelska@kinomuzeum.eu;
 • w uzasadnionych przypadkach zastrzegamy sobie prawo do odwołania lekcji po wcześniejszym powiadomieniu zamawiającego;
 • lekcje muzealne nie są łączone ze zwiedzaniem Muzeum;
 • koszt jednej lekcji wynosi 10 zł – 12 zł od osoby w przypadku lekcji bez projekcji i 15 zł od osoby w przypadku lekcji z projekcją.

Zasady rezerwacji:

 • aby zamówić lekcje muzealne prosimy o kontakt z kasą Muzeum tel. 42 203 24 50 (w godzinach pracy Muzeum, od wtorku do niedzieli);
 • przy rezerwacji lekcji należy podać nazwę i numer szkoły (instytucji) oraz jej numer telefonu, klasę, liczbę uczestników zajęć oraz dane osoby zamawiającej (imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy);
 • rezerwację lekcji należy potwierdzić najpóźniej 3 dni przed planowanym przybyciem, wysyłając mail (rezerwacja(at)kinomuzeum.pl)
  o treści „Potwierdzam rezerwację lekcji (tytuł lekcji) w dniu (data zarezerwowanego terminu)”;
 • opiekunowie grup (2 osoby) są zwolnieni z opłat za lekcję;
 • obecność opiekunów grup podczas lekcji jest obowiązkowa.

 

Wcześniejszy

Spotkanie z Danielem Olbrychskim

Następny

Senioralia 2016