AktualnościWydarzenia

Allan Starski – czarodziej scenografii

Scenograf Allan Starski i kostiumograf Wiesława Starska gościli 19 listopada w Muzeum Kinematografii. Małżeństwo było bohaterem spotkania w cyklu „Filmowe klany”.

Allan Starski jest autorem scenografii do wielu filmów, współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim. W 1993 roku wraz ze scenograf Ewą Braun został laureatem Oscara za scenografię do filmu Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. W 2000 roku otrzymał Orła za scenografię do Pana Tadeusza Andrzeja Wajdy, w 2003 roku tę samą nagrodę za scenografię do Pianisty Romana Polańskiego, a 10 lat później za scenografię do Pokłosia Władysława Pasikowskiego. Jego praca przy Pianiście została także wyróżniona Cezarem.

008

W czwartek pokazywał mnóstwo fotografii dokumentujących swoje filmowe dokonania. Nie stronił też od anegdot. – Kiedy kręciliśmy Plac Waszyngtona wynajęliśmy na dwa tygodnie dom. Właścicielce poleciliśmy nie pojawiać się wcześniej. Nie wytrzymała… Kiedy zobaczyła dom kompletnie przemalowany, pozbawiony kaloryferów, z wystawionymi oknami i przearanżowanym ogrodem, prawie wpadła w histerię. Wtedy podszedłem i powiedziałem do niej „Przecież ostrzegałem. Niech pani wróci dopiero w umówionym terminie”. I jak przyszła dom wyglądał tak jak wcześniej.

 

Wiesława Starska jest przede wszystkim kostiumografem – m.in. Człowiek z marmuru, Panny z wilka, Europa Europa, Jakub kłamca, ale ma też w dorobku tworzenie scenografii do spektakli telewizyjnych. 003 004 006 007 010 011

Wcześniejszy

Filmy od A do Z. Opisy. Terminy projekcji

Następny

Czego się boisz? Odpowiada Marcel Łoziński