Aktualności

Andrzej Wajda nie żyje

W wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda – wybitny reżyser i wielka postać nie tylko polskiej kinematografii.

Mistrz był kilkakrotnie gościem naszego Muzeum. Po raz ostatni spotkał się z Państwem w październiku ubiegłego roku, gdy realizował w Łodzi swój ostatni film Powidoki. Twórca zapowiadał wówczas, że przyjedzie na premierę filmu do Łodzi.

Andrzej Wajda był twórcą ogromnie cenionym tak przez publiczność, jak i środowisko filmowe. Jego obrazy znalazły się w ścisłej czołówce ankiety „12 filmów na 120-lecie kina”, przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Zakład Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Teatralną i Telewizyjną w Łodzi, której wyniki ogłosiliśmy w grudniu 2015 roku. Zwyciężyła Ziemia obiecana, Popiół i diament znalazł się na 3 miejscu, Człowiek z marmuru na 12, a Kanał na 20. Wśród najczęściej wymienianych tytułów znalazły się ponadto: Wesele, Panny z Wilka, Wszystko na sprzedażNiewinni czarodzieje.

Andrzej Wajda kierował Zespołem Filmowym X, był Prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, senatorem RP (w latach 1989-91), laureatem Oscara za całokształt twórczości (2000), kawalerem Orderu Orła Białego.

 

 

Wcześniejszy

Prolog Festiwalu

Następny

Żegnaj, Mistrzu!