Slider

Kilka tysięcy tytułów pochodzących z Regionalnych Archiwów TVP S.A. zostało zdigitalizowanych w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Są wśród nich reportaże z Ośrodka Telewizji Polskiej w Łodzi.

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentujemy 9 materiałów reporterskich, które z jednej strony wskazują na zagrożenia i lęki dostrzeżone przez dziennikarzy w latach 80. XX wieku, unaoczniają zmiany w relacjach międzyludzkich, jakie zaszły od tamtego czasu, a z drugiej pozwalają na znajdowanie analogii i różnic między mediami dzisiejszymi i sprzed czterech dekad. Warto też zwrócić uwagę na dokumentalną wartość prezentowanych reportaży.

Ludzie w drodze

Realizacja: Jadwiga Wileńska. Współpraca: Tadeusz Kośmider, Bożena Krubska, Wiesław Pełczyński. Produkcja: OTVP Łódź. Rok produkcji: 1988. Czas trwania: 21’

Reportaż o rodzinie spod Głowna dojeżdżającej od kilkudziesięciu lat do pracy do Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Feliksa Dzierżyńskiego Eskimo w Łodzi.

Macierzyństwo?

Realizacja: Anna Orzechowska. Zdjęcia: Tadeusz Kośmider, Tomasz Zarzycki. Montaż: Zbigniew Niciński. Produkcja: OTVP Łódź. Rok produkcji: 1985. Czas trwania: 18’

Mężczyzna z niedorozwojem intelektualnym przez 37 lat żyje w tragicznych warunkach na wsi pod Łowiczem. Matka odmawia oddania go do szpitala. Sąsiedzi uważają, że to ze strachu przed utratą renty.

Nie musisz nie buduj

Realizacja: Małgorzata Kałużyńska-Jasak, Michał Fajbusiewicz. Zdjęcia: Stanisław Ścieszko. Montaż: Bożena Krubska. Produkcja: OTVP Łódź. Rok produkcji: 1988. Czas trwania: 21’

Chcesz w Łodzi zbudować domek jednorodzinny?  Liczba urzędów, wydziałów, agend i komisji jest odwrotnie proporcjonalna do liczby materiałów budowlanych, które można kupić.

Otwórz kochanie

Realizacja: Zbigniew Konarzewski, Andrzej Malisz. Zdjęcia: Zbigniew Tuliński. Montaż: Jadwiga Krygier, Zbigniew Niciński. Produkcja: OTVP Łódź. Rok produkcji: bd. Czas trwania: 14’.

Dzieci w Łodzi, wśród alkoholu, biedy, prostytucji. Ze szkolną pedagog odwiedzamy jej uczniów.

Zobacz online

Rejon

Realizacja: bd. Produkcja: OTVP Łódź. Rok produkcji: 1979. Czas trwania: 8’.

Listonosz z Marysina przez 32 lata pracy tak zżył się z ludźmi, że nie wyobraża sobie pracy w innym terenie. Mieszkańcy czekają na listy, ale przede wszystkim na to, by móc podzielić się smutkiem czy radością.

Po projekcji spotkanie z Włodzimierzem Domagalskim z Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

Trzecia zmiana

Reżyseria: Wiesław Machejko. Zdjęcia: Tadeusz Kośmider. Montaż: Bożena Głuszczak. Produkcja: OTVP Łódź. Rok produkcji: 1980. Czas trwania: 10’

Hala tkalni Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju Uniontex w Łodzi. Robotnice trzeciej zmiany opowiadają o ciężkich warunkach pracy i trudnościach w pogodzeniu obowiązków matki, żony i dobrego pracownika.

Wybuch bloku na Retkini

Reżyseria: Michał Fajbusiewicz. Współpraca: bd. Produkcja: OTVP Łódź. Rok produkcji: 1983. Czas trwania: 18’

Relacja z akcji ratunkowej po wybuchu gazu w bloku mieszkalnym przy ulicy Dzierżyńskiego 6 na osiedlu Retkinia w dniu 7.12.1983 r. oraz rozmowy ze świadkami tragedii, rodzinami ofiar i mieszkańcami bloku.

Zatańczyć pogo

Realizacja: Michał Fajbusiewicz. Zdjęcia: Tomasz Zarzycki. Montaż: Zbigniew Niciński. Produkcja: OTVP Łódź. Rok produkcji: 1985. Czas trwania: 24’

Kamera i mikrofon wśród punków na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1985 roku.

Zobacz online od 23 do 28 listopada

Z własnej pensji nikt nie żyje

Realizacja: Małgorzata Kałużyńska-Jasak. Zdjęcia: Stanisław Ścieszko. Montaż: Bożena Krubska. Produkcja: OTVP Łódź. Rok produkcji: 1988. Czas trwania: 19’

Pensje są niskie, więc kto może bierze fuchy przy remontach mieszkań. Wybudowanych tak, że remont jest niezbędny, żeby się wprowadzić.