Aktualności

Kino ulotne. Polskie programy filmowe

Prezentujemy wirtualną wystawę poświęconą rozwojowi form graficznych i literackich w filmowych materiałach reklamowych od początków historii kina.

Projekt „Kino ulotne – polskie programy filmowe. Cz. 1” obejmuje programy filmowe, które z reguły są traktowane jako niezbyt wdzięczne obiekty do prezentacji na wystawach – ze względu na niewielkie rozmiary i kruchość starego papieru.

Stanowią one jednak cenne źródło wiedzy o kinematografii, choć do tej pory rzadko były badane, a dotychczas opublikowane materiały są nieliczne i odmienne od posiadanych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. W naszych zbiorach znajduje się kilkanaście tysięcy programów filmowych pochodzących ze wszystkich okresów historii kina.

Zobacz: Cyfrowe Muzeum Kinematografii

Kiedy w maju 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło program „Kultura cyfrowa”, postanowiliśmy stworzyć wirtualną wystawę pokazującą rozwój form graficznych i literackich w filmowych materiałach reklamowych od początków historii kina na ziemiach polskich do czasów współczesnych. Nazwaliśmy projekt „Kino ulotne” – tak jak ulotne i kruche są programy reklamujące filmy.

Projekt zrealizowaliśmy, dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi.

Logo_MKiDN_RP

Logo_APL

Wcześniejszy

Premiera filmów animowanych

Następny

Wystawa: „Pola Negri. Legenda kina”