AktualnościFestiwal Człowiek w Zagrożeniu

Jury Festiwalu

Vita Drygas, Monika Pawluczuk, Andrzej Sapija i Tadeusz Szczepański – to jury 26. Festiwalu Mediów.

Vita Drygas

drygas-vita

Autorka zdjęć filmowych, reżyserka, scenarzystka. W 2015 roku poszła w ślady rodziców – Vity Żelakeviciute i Macieja Drygasa – zwycięzców wcześniejszych edycji, zdobywając Grand Prix Festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu” filmem Piano. To historia Ukraińskiej rewolucji opowiedziana poprzez losy czworga bohaterów – studentki kijowskiego Konserwatorium Muzycznego, kompozytorki, żołnierza i zamaskowanego mężczyzny oraz tytułowego instrumentu.

Wyróżnienie na festiwalu, który nosi nazwę „Człowiek w Zagrożeniu” jest wyjątkowo ważne dla mnie i dla bohaterów mojego filmu, którzy walczyli na Ukrainie o godność. Zadzwoniłam do Antonetty Miszczenko – bohaterki mojego filmu. Była wzruszona. To dla nas niezwykle ważne, żeby za pomocą tego filmu ludzie pamiętali o Ukrainie – mówiła reżyserka.

Vita Drygas aktualnie pracuje nad nowym projektem zatytułowanym War Watchers.

Monika Pawluczuk

monika_pawluczuk

Twórczyni wielokrotnie nagradzanych na świecie filmów Koniec świata i Kiedy będę ptakiem. Współautorka (z Katarzyną Miller) przetłumaczonej na kilka języków opowieści paradokumentalnej „Być kobietą i nie zwariować”. Autorka wielu cykli radiowych i telewizyjnych (1993-2007), absolwentka kulturoznawstwa, dziennikarstwa i kursu dokumentalnego DOC PRO w Szkole Andrzeja Wajdy.

 

Andrzej Sapija

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Zadebiutował w 1984 roku reportażem Wielopole – Wielopole. Za najważniejsze w jego twórczości uznawane są filmy biograficzne, m.in. o Tadeuszu Kantorze (Kantor 1985; Powrót Odysa. Tadeusza Kantora notatki z prób 1989), Tadeuszu Różewiczu (Tadeusz Różewicz 2000; Poeta emeritus 2010), czy o Romanie Opałce (Opałka. Jedno życie, jedno dzieło 2011).

W swoich dokumentach zajmuje się głównie sztuką i literaturą współczesną, porusza także ważne problemy z historii najnowszej i otaczającej nas rzeczywistości, a wszystkie filmy kręci na kanwie własnych scenariuszy nierzadko zajmując się również zdjęciami, scenografią oraz produkcją. Jest wykładowcą na PWSFTViT w Łodzi i w Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Na Festiwalu pokażemy najnowszy film Andrzeja Sapiji Intensywność patrzenia noszący podtytuł: Dokumentalny portret pojedynczego bohatera według Kazimierza Karabasza.

Tadeusz Szczepański

SONY DSC

Historyk filmu, krytyk, tłumacz, kulturoznawca, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Był także m.in. redaktorem naczelnym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Film na świecie”.

Jest wybitnym znawcą kina skandynawskiego. Zwierciadło Bergmana, która przyniosła Szczepańskiemu Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 1999 roku, jest uznawana za najlepszą polską pracę poświęconą twórczości szwedzkiego mistrza.

Zainteresowania badawcze prof. Szczepańskiego są związane również z historią filmowej awangardy, twórczością Siergieja Eisensteina, związkami teatru i filmu, filmem europejskim, kinematografią rosyjską oraz kinem autorskim.

Najnowszą książką, która powstała pod redakcją Tadeusza Szczepańskiego jest wydany w tym roku Sejsmograf duszy. Kino Marii Kornatowskiej.

 

26. Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, 22-26 listopada 2016 r.

Wcześniejszy

Mecenasi i partnerzy

Następny

Studencki Oscar Klary Kochańskiej