Kolekcje

Kolekcja Romana Polańskiego

W naszych zbiorach znajduje się około 400 plakatów do filmów Romana Polańskiego, wydanych na całym świecie, od Japonii po Argentynę.

W 2009 roku Muzeum Kinematografii przygotowało wystawę „Roman Polański. Aktor. Reżyser”. Prezentowane materiały pochodziły z archiwum Romana Polańskiego i jego przyjaciół: Gene Gutowskiego, Andrzeja Kostenki oraz Andrzeja Wajdy.  Na wystawę składały się unikatowe zdjęcia reżysera, w tym werki ukazujące Polańskiego przy pracy – zarówno w roli reżysera, jak i aktora, a także jego zdjęcia prywatne, dokumenty oraz plakaty filmowe. Wystawa prezentowana była m.in. w Gdyni, Berlinie, Pradze, Londynie, Rio de Janeiro, São Paulo Toronto, Budapeszcie.

W 2015 roku Muzeum Kinematografii przygotowało kolejną wystawę poświęconą Romanowi Polańskiemu, na której zaprezentowano znajdujące się w naszej kolekcji plakaty filmowe. Znalazły się na niej m.in. plakaty wielkoformatowe z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku czy Francji.  Wystawę można było oglądać m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wcześniejszy

Rada Muzeum

Następny

Kolekcja techniki filmowej