Aktualności

„Księga cudowności”

23 lutego Magdalena Franczuk zaprezentowała swój projekt „The Book of Wonder” („Księga Cudowności”). Zdjęcia powstawały m.in. w naszym Muzeum.


The Book of Wonder (Księga Cudowności) to składająca się z dziesięciu rozdziałów opowieść wizualna oparta na przygodach i życiowych doświadczeniach Franciszka Leona Madaleyskiego – zapomnianego ekscentrycznego podróżnika z przełomu XIX i XX wieku, którego zainteresowania krążyły wokół poszukiwania w otaczającym go świecie zjawisk, jak sam mawiał, „duchowo osobliwych”.
Każda z części The Book of Wonder jest zainspirowana inną przygodą Madaleyskiego.

„Księga Cudowności” to przede wszystkim wunderkamera – a nawet wunderkamera do kwadratu, książkowy gabinet osobliwości, w którym mieszczą się inne gabinety. Pudełko w pudełku, kolekcja w kolekcji – zbiór zdjęć, które ilustrują zbiór tekstów, które dokumentują zbiór osobliwych praktyk, codziennej magii, heretyckich ćwiczeń duchowych. Każdy kolejny rozdział Księgi to zamknięty pokój, odrębny świat, mały, symboliczny kosmos (…) Choć gęste i zmysłowe, wieloplanowe i bogate w szczegóły, zdjęcia Franczuk nie zamykają, ale uruchamiają wyobraźnię – są jak kadry z zaginionego filmu albo filmu, który tylko się przyśnił – Kuba Mikurda, filozof i krytyk filmowy.

W powstającym przez ponad dwa lata projekcie The Book of Wonder uczestniczyło łącznie ponad sto osób.
Zdjęcia do rozdziału Salome17 powstawały w Muzeum Kinematografii.

 

Wcześniejszy

Spotkanie z Scheiblerami

Następny

Pokaz filmu "Inka"