Uncategorized

małe WIELKIE kino

W ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na seanse dla rodziców z maleńkimi dziećmi (0-3 lata). Delikatne światło rozproszy mrok na sali, dźwięk zostanie przyciszony. Na sali kinowej jest dostęp do przewijaka, dlatego opiekun nie musi opuszczać sali kinowej! Podczas seansu można swobodnie karmić dziecko – są krzesełka, leżaczki i foteliki, chusty oraz poduszki-rogale do karmienia, a także podgrzewacze do butelek. Bujaki, maty edukacyjne i zabawki pozwolą zająć dziecko w trakcie seansu.

 

Najbliższy seans:

26.10, godz. 13.00 Obywatel Jones, reż. Agnieszka Holland

Najnowszy film Agnieszki Holland przedstawia historię Garetha Jonesa – postaci autentycznej, walijskiego dziennikarza, który zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem. W 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego po swój kolejny wielki temat, chciał opisać gwałtowną modernizację kraju. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodu w ZSRR, Jones udał się w samotną podróż przez Ukrainę i odkrył przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką utopią. Był jednym z nielicznych obcokrajowców, którzy stali się naocznymi świadkami tragedii wielkiego głodu, jaki pochłonął według różnych szacunków od 3 do 6 milionów ofiar. Miliony ludzi umierały z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawano za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium.

Po powrocie do Londynu Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w swojej odważnej walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem. Reporterskie śledztwo Jonesa stało się dla Orwella inspiracją do powstania, jak się okazało, jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego”.

_____

Projekt dofinansowany przez Fundację Santander w ramach programu „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Wcześniejszy

Psychoanaliza i film

Następny

Seans z filmoznawcą