Aktualności

Wizyta Tove Jansson w Łodzi

40 lat temu, w 1978 roku Tove Jansson, autorka słynnych opowieści o Muminkach, odwiedziła łódzki Se-Ma-For, w którym realizowano serial o sympatycznych trollach. Zobaczcie zdjęcia z wizyty „Mamy Muminków” w Łodzi

PAP/Woody Ochnio

Tygodnikowi „Panorama” w 1978 r. Lucjan Dembiński, reżyser pierwszych odcinków serialu o Muminkach, mówił: „Z propozycją zrealizowania filmowej wersji opowiadań o Muminkach przyjechał do Łodzi znany reżyser i dyrektor Teatru Lalek »Groteska« w Krakowie – Władysław Jarema. Na podstawie jednego z opowiadań i rysunków pani Tove Jansson zrealizowaliśmy krótki, dwuminutowy »filmik« o Muminkach, aby przedstawić go Autorce. Nasza propozycja spotkała się z pełną aprobatą, wkrótce też uzyskaliśmy zgodę pani Jansson na zrealizowanie 39 dziesięciominutowych opowiadań o Muminkach”.

Wcześniej film o Muminkach planował zrealizować Disney: „ W 1975 roku Walt Disney odezwał się w kwestii praw do ekranizacji Muminków” – pisze Boel Westin w biografii „Tove Jansson. Mama Muminka”. Tove odmówiła Disneyowi, a zaakceptowała projekty łódzkiego Se-Ma-Fora.

 

Na zdjęciu: Tove Jansson z bratem Larsem Janssonem i graficzką Tuulikki Pietilä w Se-Ma-Forze /PAP/Woody Ochnio

W łódzkim Se-Ma-Forze rozpoczęto ekranizację opowiadań Tove Jansson w 1977 roku na podstawie scenariuszy stworzonych przez Marię Kossakowską i Lucjana Dembińskiego. Ostatecznie do roku 1982 zrealizowano aż 78 odcinków z cyklu „Opowiadania Muminków” i cztery filmy pełnometrażowe.

 

„Przekrój”, 29 stycznia 1978 r.

„Świat Muminków jest moim światem, do którego miałam odwagę się przyznać. Może jest to swoista filozofia, to znaczy tęsknota za światem dzieciństwa, światem utraconym dla każdego z nas po przekroczeniu bariery wieku dojrzałego. W końcu ludzie i życie są cudowne, ale tylko od nas zależ, jak je sobie zaprogramujemy” – cytował Tove Jansson tygodnik „Przekrój” w 1978 roku.

 

Muzeum Kinematografii przygotowało zimową niespodziankę dla dużych i małych wielbicieli twórczości Tove Jansson! Pocztówka z unikatowym zdjęciem Autorki z Muminkiem, który grał w filmach, do kupienia w kasie Muzeum.

 

Muminki w Japonii

W kolekcji Muzeum Kinematografii znajdują się oryginalne lalki Muminków wykorzystane przy realizacji odcinków „Opowieści Muminków”. Obecnie część kolekcji jest pokazywana w Japonii na wystawie zorganizowanej przez TOEI Company, którą w 2017 roku, w Tokio, otworzyła Sophia Jansson siostrzenica słynnej Tove Jansson. Z Tokio wystawa powędrowała do Osaki, obecnie gości w Kioto, skąd zostanie przeniesiona do Hokkaido.

 

Wcześniejszy

Spotkanie z Dariuszem Bugalskim

Następny

retroWALENTYNKI w Kinematografie