AktualnościGoście muzeum

ORŁY 2017. Piotr Dumała w Muzeum

– Realizacja filmu trwała długo. Dwa lata czekaliśmy na śnieg. W końcu musieliśmy go kupić. Przywieziono go w workach z Londynu – mówił Piotr Dumała.

W ramach przeglądu ORŁY 2017, 17 stycznia zaprosiliśmy do Kinematografu na pokaz filmu Ederly i spotkanie z reżyserem. I choć na początku zastrzegł, żeby nie pytać go o to, o czym jest film, to w trakcie rozmowy powiedział: – To film o rodzinie. Główny bohater nie dojrzewa w tej rodzinie, zostaje w nią wrzucony. Od razu przecinają go przeróżne wątki, które są tam obecne od lat: nienawiści, miłości, pragnienia, tęsknoty, nadmiernej troski, mit ojca. Wszystkiego doświadcza i nie potrafi się im oprzeć. On też pragnie rodziny. Jego marzenie w jakimś sensie się spełnia – wyjaśnił reżyser.

Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater – Słow. Miasto i jego mieszkańcy osaczają bohatera. Pokusa, by uległ i wyzbył się swojej tożsamości jest bardzo silna. Niezdecydowanie Słowa (w tej roli doskonały Mariusz Bonaszewski) niepokoi i bawi zarazem. Kto wygra w tej grze? Czy ktokolwiek może w niej wygrać?

 

Wcześniejszy

"Więzi" Zofii Kowalewskiej

Następny

Premiera "Pamiętników Florki"