Archiwum Wystaw

Wystawa: „Pola Negri. Legenda kina”

W Porcie Lotniczym Łódź im. Władysława Reymonta do 20 kwietnia prezentujemy wystawę o twórczości niezwykle popularniej aktorki – Poli Negri.

Największa gwiazda pochodzenia polskiego, która podbiła Hollywood. Tam zrobiła oszałamiającą karierę i utorowała drogę dla gwiazd europejskich w „fabryce snów”.
Jest to wystawa biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Pokazujemy sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną.

Wystawa przygotowana została w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko w zbiorach polskich archiwów, bibliotek, placówek muzealnych. Dzięki naszym zagranicznym partnerom z Niemiec, Francji, Holandii oraz z USA m.in.: Deutsche Kinemathek, Deutsches Filminstitut, Bundesarchiv, La Cinémathèque française, University of Southern California, Paramount Pictures otrzymaliśmy archiwalia, które po raz pierwszy mogą obejrzeć miłośnicy kina.

Pola Negri zagrała w 63 filmach, w Polsce tylko w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z życiem i twórczością Poli Negri.

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.

Łódź, Port Lotniczy im. Władysława Reymonta (8.03 – 20.04.2017)

Wcześniejszy

Kino ulotne. Polskie programy filmowe

Następny

INFORMACJA O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY