Polski punkt widzenia – malarskość filmu 2.0

Nowatorski program edukacyjny upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich filmach zainspirowanych malarstwem i grafiką. Znani filmoznawcy przybliżają sylwetki sławnych reżyserów i wybitnych artystów. Twórców niebanalnych i oryginalnych oraz, a może przede wszystkim, ich dzieła. Doceniane, uznane i te zapomniane, nienagradzane.

Przedstawiamy cztery tematy i cztery filmy inspirowane sztuką:

• „Nieprymitywny prymitywizm — Nikifor Krynicki” (Epifaniusz Dworniak) odmalowany kamerą Krzysztofa Ptaka w filmie „Mój Nikifor” z 2004 roku, w reżyserii Krzysztofa Krauze;
  • „Grafiki Brunona Schulza” z cyklu „Xięga bałwochwalcza” („Bestie”), w kadrach filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”;
  • „Jacek Malczewski i inni” — mistrzowie polskiego malarstwa w „Brzezinie” Andrzeja Wajdy;
  • „Pod powieką kamery” — twórczość Władysława Strzemińskiego oczami Andrzeja Wajdy w filmie „Powidoki” z 2016 roku.

ULOTKA POLSKI PUNKT WIDZENIA MALARSKOŚĆ FILMU 2.0 W PDF.

Prelekcja — seans filmowy — warsztat— wystawa on-line.

Rozpoczynamy wykładem na jeden z czterech tematów, czyli analizą i interpretacją filmowych i malarskich dzieł sztuki. Chętnie nie tylko będziemy mówić, ale i posłuchamy, co macie do powiedzenia. Dyskusja i krytyka to cenna i dobra rzecz. Po krótkiej przerwie obejrzymy wybrany film. Po części teoretycznej czas na warsztaty twórcze inspirowane filmem i poznanymi dziełami sztuki. Można malować, rysować, budować scenografię, inscenizować i odtwarzać kadry. Zachęcamy nie tylko do powielania tego, co na ekranie, ale do włożenia w dzieło indywidualnej nuty, własnego pomysłu, własnej interpretacji. Można pracować samodzielnie lub w grupie. Zwieńczeniem warsztatów jest fotografia, która nie zginie w telefonie, a ujrzy światło dzienne! Ostatnie pociągniecie pędzlem będzie wirtualne. Na stronie internetowej Muzeum Kinematografii w Łodzi tworzymy wystawę wirtualną prezentującą Wasze fotografie zainspirowane kadrami malarskimi. Muzeum Wyobraźni wszystkich uczestników projektu.
Do udziału zapraszamy osoby zainteresowane współczesnymi zjawiskami w sztuce, młodzież, studentów i osoby dorosłe, a szczególnie uczniów szkół średnich i ich nauczycieli.

Spotkania odbywają się w formule on-line lub tradycyjnej w siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1), w szkołach regionu łódzkiego i placówkach partnerskich (zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami w związku z wystąpieniem stanu epidemii).

Informacje i zapisy: edukacja@kinomuzeum.pl
tel. 42 674 09 57 w.151
Udział w projekcie jest bezpłatny dla uczestników.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Dofinansowano ze środków finansowych Miasta Łódź.