Aktualności

Promocja książki „Żuławski”

We wtorek, 29 października, godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z prof. Piotrem Kletowskim, jednym z autorów wznawianej właśnie książki, wywiadu­-rzeki pt. „Żuławski”.

Po spotkaniu zapraszamy na pokaz najnowszego filmu w reżyserii Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, którego autorem scenariusza jest Andrzej Żuławski.


Wywiad-rzeka o „kosmosie Żuławskiego” – rozmowa o uniwersum sztuki utkanym z setek przeczytanych książek, obejrzanych filmów i wysłuchanych oper, a takż̇e o traumatycznych doświadczeniach życiowych, które ukształtowały filmowy i pisarski warsztat artysty.

Sam Peckinpah obok Fiodora Dostojewskiego, Sergiej Eisenstein obok Kena Russella, XIX-wieczna proza obok sztuki komiksu – to wszystko staje się inspiracją do stworzenia dzieła poruszającego najbardziej dotkliwe problemy – w sferze indywidualnej i społecznej. Dramatyczne opowieści o filmie w czasach PRL-u. O dwukrotnym przymusie opuszczenia Polski i o cenzurze. O kobietach… Małgorzacie Braunek, Romy Schneider, Isabelle Adjani, Valérie Kaprisky, Iwonie Petry, Sophie Marceau. O robieniu języka lewicowego w telewizji “pampersów”. O pracy z filmowcami z Polski, Francji i Ameryki – przewodnik po praktycznej stronie sztuki filmowej. Nowe wydanie wzbogacone zdjęciami i nowym wstępem Piotra Kletowskiego. (Wydawnictwo Krytyka Polityczna)

bilet 16/18 zł

 

Wcześniejszy

Wieczór z kinem greckim

Następny

Filmowe Zaduszki