Aktualności

Sławomir Grünberg. Człowiek z kamerą

W ramach 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu zapraszamy w sobotę 24 listopada o godzinie 13.30 do Art Inkubatora na promocję książki „Sławomir Grünberg. Człowiek z kamerą” oraz na spotkanie z bohaterem i autorką publikacji – Barbarą Grünberg.

Sławomir Grünberg jest reżyserem, producentem i operatorem, laureatem nagrody EMMY, absolwentem Wydziału Operatorskiego i Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W 1980 roku za Niedzielę zdobył nagrodę za najlepszy film szkolny na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Po ukończeniu studiów, w 1981 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Zrealizował blisko 50 dokumentów, w tym: Fenceline: A Company Town
DividedPerecowiczeSzkolna modlitwa, Społeczność w stanie wojnyPortrety emocji, Karski i władcy ludzkości. Jest także autorem zdjęć dwóch filmów nominowanych do Oscara: Legacy oraz Sister Rose’s passion.

 

„Sławomir Grünberg jest idealistą. Wierzy, że można naprawiać świat. Wierzy w działanie rozumu i idei. W serce zapadły mu ideały i wartości pionierskiej Ameryki. Nie zabiega o pieniądze i karierę. Korzysta z amerykańskiej wolności po to, by móc robić filmy niemające szans na komercyjny sukces, na popularność. Filmy trudne, podejmujące kwestie drażliwe i niejednoznaczne. Niepokojące” – pisała Maria Kornatowska, wybitna krytyczka filmowa.

Wcześniejszy

Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych

Następny

Filmy i reportaże zakwalifikowane do konkursów