Uncategorized

Smakowite greckie kino

16 czerwca o godzinie 19.00 zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Kuchnia Miasta” w reżyserii Tassosa Boulmetisa, który zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu w Salonikach.

W autobiograficznym debiucie grecki reżyser Boulmetis przedstawił historię małego Fanisa. Chłopiec cierpi z powodu rozstania z ukochanym dziadkiem, który zawsze powtarzał mu, że życie, jak każda potrawa, zawdzięcza swój smak przyprawom. Słowa te staną się mottem Fanisa, który, już jako dorosły człowiek i doskonały kucharz, będzie wykorzystywać swój talent kulinarny, aby nadawać smak życiu innych ludzi.
 
Po projekcji zapraszamy na rozmowę o greckich tradycjach kulinarnych oraz o realiach historycznych stanowiących tło filmu. Naszymi gośćmi będą:
 
profesor Maciej Kokoszko z Uniwersytetu Łódzkiego – historyk, filolog klasyczny i bizantynolog, specjalista w dziedzinie dietetyki i sztuki kulinarnej antyku i Bizancjum,
 
dr Zofia Rzeźnicka z Uniwersytetu Łódzkiego – historyk i filolog klasyczny, specjalistka w dziedzinie dietetyki oraz kuchni antycznej i bizantyńskiej,
 
dr Ewa Janion z Uniwersytetu Warszawskiego – filolog nowogrecki, specjalistka w dziedzinie kultury sródziemnomorskiej, wykłada na Filologii Nowogreckiej.
 
Dyskusję poprowadzi Aleksandra Ciupa, filolog klasyczny i nowogrecki, lektor języka nowogreckiego.
 
Wstęp wolny
Wcześniejszy

Odwołane spotkanie

Następny

„Gorączka” w Muzeum