Aktualności

Spotkanie z Andrzejem Jakimowskim / Na Bank je lubicie

16 maja o godzinie 18 gościem Muzeum Kinematografii będzie znakomity reżyser Andrzej Jakimowski. Wstęp wolny.

W cyklu „Na Bank je lubicie” wyświetlimy film Zmruż oczy.

Nakręcony w czerwcu i lipcu 2010 roku, skromnym nakładem środków, debiut fabularny Andrzeja Jakimowskiego okazał się prawdziwą rewelacją FPFF w Gdyni. Film otrzymał też nagrodę FIPRESCI w Mannheim, Złotą Różę na MFF w Soczi i nagrodę główną jury na MFF w San Francisco oraz liczne wyróżnienia krajowe. Publiczność ubiegłorocznego Lata Filmowego w Kazimierzu Dolnym uznała Zmruż oczy za najlepszy polski film.

10-letnia dziewczynka ucieka ze swego nowobogackiego domu, od wiecznie zajętych własnymi sprawami rodziców i znajduje schronienie u byłego korepetytora Jaśka, nauczyciela i niespełnionego pisarza, który porzucił życie w mieście i został stróżem w likwidowanym pegeerze, gdzie pilnuje resztek dobytku. Dziewczynka kradnie niepotrzebne jej w sumie drobiazgi, chcąc swoją ucieczką i takimi czynami zwrócić na siebie uwagę dorosłych. W zamian za obietnicę, że porzuci kradzieże, Jasiek udziela jej azylu, dając słowo, że jej nie wyda

Na Bank je lubicie

10 znakomitych polskich filmów w zrekonstruowanych wersjach wyświetlamy w 2019 roku w kinie Kinematograf. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski

PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów – w 2019 roku świętuje swoje 100-lecie. Z tej okazji prezentujemy widzom fabuły, które dzięki finansowemu wsparciu Banku zyskały nowe życie. Wyświetlimy je w znakomitej jakości, osiągniętej dzięki przeprowadzonej cyfrowej rekonstrukcji.

Spośród tytułów, których cyfryzację PKO Bank Polski sfinansował, wybraliśmy dziesięć. Listę projekcji skonstruowaliśmy tak, by pokazać polskie kino fabularne w jego najróżniejszych odsłonach. W czwartki, raz w miesiącu, zapraszamy na filmy, które na bank lubicie.


Na zdjęciu reżyser na planie Zmruż oczy / filmpolski.pl

 

Wcześniejszy

POLSKIE OSCARY / OPROWADZANIE KURATORSKIE

Następny

VI ŁÓDZKIE SENIORALIA NA FILMOWO