AktualnościGoście muzeum

Spotkanie z Jerzym Hoffmanem

Z okazji 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewi­cza, 16 listopada zaprosiliśmy na spotkanie z Jerzym Hoffma­nem i rozmowę o filmowych adaptacjach Trylogii.

– Jestem szczęśliwy. O wielu rzeczach może się człowiekowi śnić, ale jak się rano budzisz i okazuje się, że to, co ci się śniło jest tylko snem – przebudzenie jest smutne. Moim pięknym snem była realizacja Trylogii Henryka Sienkiewicza. Zbudziłem się i jest – powiedział Jerzy Hoffman na spotkaniu w Muzeum Kinematografii.
Na pytanie o ukochanego bohatera, Jerzy Hoffman odpowiedział: – Moje wszystkie sympatie kieruję do Kmicica. Nawrócony łajdak zawsze jest ciekawszy, niż święty od kołyski.

W Muzeum Kinematografii można oglądać wystawę Sienkiewicz sfilmowany, prezentującą wszystkie światowe ekranizacje utworów poety, laureata literackiej Nagrody Nobla.
Specjalne miejsce zajmują ekranizacje Trylogii, których reżyserem jest Jerzy Hoffman: Pan Wołodyjowski z 1969 roku, Potop z 1974 roku, Ogniem i mieczem z 1999 roku i Potop Redivivus z 2014 roku (nowa wersja filmu z 1974 roku – odrestaurowana i przemontowana)

Po spotkaniu odbyła się projekcja filmu Potop Redivivus (film z napisami w języku angielskim).

 

Wcześniejszy

Sławomir Grünberg w Muzeum Kinematografii

Następny

Plakaty do filmów Wajdy w Mińsku