AktualnościGoście muzeum

Studencki Oscar Klary Kochańskiej

4 października zaprosiliśmy na projekcję filmu dyplomowego „Lokatorki”, spotkanie z reżyserką Klarą Kochańską i jej wcześniejszymi etiudami filmowymi.

Film został nagrodzony Studenckim Oscarem podczas tegorocznej edycji Student Academy Award w kategorii Foreign Narrative.

– Telefony się urywają, wywiady, prasa, telewizja. Dla mnie to nowe doświadczenie. To taki moment, że ktoś daje ci głos, ktoś zaczyna traktować cię poważnie. Przed chwilą byłeś studentem i nikogo nie interesowałeś. Myślę racjonalnie, więc wykorzystuję ten cały szum na opowiadanie o tym co robię i promowanie przyszłych projektów. Sześć dni, które spędziłam w Stanach, z perspektywy czasu wydają się dziwnym snem – mówiła podczas spotkania Klara Kochańska.

Lokatorki to opowieść o Justynie, samotnej trzydziestoparolatce, która mimo ryzyka, jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka, a Justyna nie może wejść do środka.

W Kinematografie pokazaliśmy także wcześniejsze filmy Klary Kochańskiej, zrealizowane w łódzkiej Szkole Filmowej: Zmartwychwstanie, Melancholia, Królowa Śniegu i 10 Apgar.

Student Academy Award powołano w 1972 roku. Corocznie Akademia przyznaje nagrody w czterech kategoriach: film animowany, film dokumentalny, film fabularny i alternatywny. Równolegle obok kategorii dla studentów szkół filmowych USA – kategorie dla studentów zagranicznych.
Nagroda Student Academy Award dla filmu Klary Kochańskiej to pierwsza w historii nagroda dla filmu wyprodukowanego w Szkole Filmowej w Łodzi.

Wcześniejszy

Jury Festiwalu

Następny

Spotkanie z autorami książki