Uncategorized

Szkoła i przedszkole

szkołA i przedszkolE

Oferta edukacyjna dostosowana została do poszczególnych grup wiekowych i realizowana jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Powstała w oparciu o podstawę programową edukacji szkolnej, a warsztaty uwzględniają tematy z zakresu historii polskiego kina fabularnego, dokumentalnego oraz animowanego, opowieści o znanych i mniej znanych ludziach branży filmowej, języka filmu, sztuki oraz dziejów fabrykanckiej Łodzi.

Tematy zajęć edukacyjnych realizowanych w siedzibie i poza siedzibą muzeum.

PRZEDSZKOLE

 • Dzieci lubią nie tylko misie NOWA FORMUŁA
 • Magiczne seanse z kliszy
 • Plecak pełen przygód

SZKOŁA PODSTAWOWA (klasy I – IV)

 • Dzieci lubią nie tylko misie NOWA FORMUŁA
 • Zabawki w świetle latarni magicznej NOWOŚĆ
 • Magiczne seanse z kliszy
 • Plecak pełen przygód
 • Zawody filmowe i okołofilmowe
 • Tu Stacja ANIMAcja!

 

SZKOŁA PODSTAWOWA (klasy V – VIII)

 • Zabawki w świetle latarni magicznej NOWOŚĆ
 • Zawody filmowe i okołofilmowe
 • Od pomysłu do kopii ekranowej
 • Godzilla i świat wielkich potworów
 • Filmowe efekty specjalne
 • Tu Stacja ANIMAcja!

SZKOŁA ŚREDNIA

 • Polski punkt widzenia – malarskość filmu NOWOŚĆ
 • Plakat – najkrótsza recenzja filmu NOWOŚĆ
 • Godzilla i świat wielkich potworów
 • Filmowe efekty specjalne
 • Imperium rodu Scheiblerów
 • Marszałek Piłsudski na ekranie
 • Tu Stacja ANIMAcja!

OPISY LEKCJI:

Dzieci lubią nie tylko misie (45-60 minut) NOWA FORMUŁA

Czy znacie najsłynniejsze polskie dobranocki? W trakcie lekcji muzealnej prezentujemy prawdziwe gwiazdy filmowe, autentyczne lalki i materiały z planów zdjęciowych. Dobrą zabawę zapewnią twórcze zagadki, quizy i warsztaty plastyczne.

Lekcji towarzyszyć może projekcja klasycznych animacji dla dzieci.

Udział: 10 zł lekcja bez projekcji, 15 zł lekcja z projekcją

 

Magiczne seanse z kliszy (45 minut)

Magiczny seans z kliszy, czyli bajki z projektora z lat 80., pozwolą wcielić się dzieciom w narratorów bajkowych historii, które sami będą opowiadać poszukując inspiracji w zabawie. Poznajemy także wynalazek z epoki prefilmowej – zoetrop.

Lekcji towarzyszyć może projekcja klasycznych animacji dla dzieci.

Udział: 10 zł lekcja bez projekcji, 15 zł lekcja z projekcją

 

Plecak pełen przygód (45 minut)

Uczestnicy zajęć przygotowywać będą bohaterów kultowych polskich bajek animowanych do podróży dookoła świata. Podróżników wybiorą sami spośród Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Smoka Wawelskiego, pingwina Pik-Poka, Koziołka Matołka, Baltazara Gąbki i innych. Skompletują ich ekwipunek i wyprawią w podróż, a przy okazji uczą się kierunków świata.

Lekcji towarzyszyć może projekcja klasycznych animacji dla dzieci.

Udział: 10 zł lekcja bez projekcji, 15 zł lekcja z projekcją

 

Zabawki w świetle latarni magicznej (60-90 minut) NOWOŚĆ

Co to jest zoetrop? A taumatrop? A bajki z diaskopu? Jeśli nie macie pojęcia o czym mowa to zapraszamy na warsztaty, podczas których  uczestnicy poznają wynalazki optyczne z epoki prefilmowej,  wcielają się w narratorów bajkowej historii, własnoręcznie tworzą zabawkę optyczną i na ekranie kinowym oglądają klasyczne polskie animacje dla dzieci.

Udział: 15 zł

 

Zawody filmowe i „okołofilmowe” (45 minut)

Omówienie zawodów typowo filmowych i szerokiego spektrum zawodów określanych mianem „okołofilmowych”. Wyjaśnienie podstawowych pojęć: reżyser, operator, aktor, kierownik produkcji, montażysta, dźwiękowiec, statysta, asystent, konsultant, kaskader, scenograf, charakteryzator, kostiumolog, rekwizytor.

Udział: 10 zł

 

Od pomysłu do kopii ekranowej (45 minut)

Próba prześledzenia kolejnych etapów realizacji filmu. Omówienie podstawowych pojęć: scenariusz, scenopis, plan zdjęciowy, montaż obrazu, udźwiękowienie, kopia ekranowa. Prezentacja przykładowych: scenopisu, kamery, stołu montażowego, projektora filmowego.

Udział: 10 zł

 

Godzilla i świat wielkich potworów (50-60 minut)

Lekcja zapoznaje uczestników z podgatunkiem kina science-fiction poświęconemu wielkim potworom (jap. dai-kaijū). Wyjaśnione zostają techniki produkcji z omówieniem szerokiej gamy efektów specjalnych. Przedstawiony jest rozwój nurtu na przestrzeni lat z uwzględnieniem przesłania, jakie nieść miały filmy. Lekcję ilustrują fragmenty wybranych klasyków gatunku.

Udział: 10 zł

 

 

Polski punkt widzenia – malarskość filmu NOWOŚĆ

Nowatorski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich dokonaniach filmowych zainspirowanych MALARSTWEM. Prelekcje przybliżają uczestnikom dzieje sztuki oraz wprowadzają w historię filmu. Spotkaniom towarzyszy seans filmowy oraz warsztaty twórcze. Czas trwania: 1 – 1,5 godziny plus pokaz filmu.

Udział: bezpłatny

Rezerwacja terminu i informacja: tel. 42 674 09 57 w.151, edukacja@kinomuzeum.pl

@MalarskoscFilmu

 

Temat 1 Wesele

Adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego, która wzbudziła zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Akcja filmu rozpoczyna się od odjazdu orszaku weselnego spod kościoła Mariackiego w kierunku domu Gospodarza. Momentem kulminacyjnym jest zaproszenie do wspólnej zabawy Chochoła, co przywołuje tajemnicze widma i rozbudza ukryte tęsknoty, kompleksy i marzenia. Między kadrami pojawiają się obrazy takich mistrzów jak: Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Wyspiański czy Aleksander Gierymski.

Pokaz filmu „Wesele”, 1972, reż. Andrzej Wajda, 102 min.

 

Temat 2 Wszystko na sprzedaż

„Powiedzcie mu, że on jeszcze za mną zatęskni” – to zdanie wypowiedziane przez Zbigniewa Cybulskiego na lotnisku w Rzymie, niedługo przed śmiercią, zdaje się być punktem wyjścia dla opowieści przedstawionej w filmie. Akcja zaczyna się na planie filmowym, na którym brakuje odtwórcy głównej roli. Wkrótce ekipa dowiaduje się o jego śmierci. Wiadomość załamuje reżysera, który nie wie, co zrobić z nieskończonym filmem, mającym być ich wspólnym dziełem. Jest to opowieść o człowieku, który niespodziewanie odszedł. O tym, jak jego śmierć wpływa na innych, jak zostanie zapamiętany, jak długo żyje jego legenda. W kontekście tego filmu będziemy analizować malarstwo Andrzeja Wróblewskiego.

Pokaz filmu „Wszystko na sprzedaż”, 1968, reż. Andrzej Wajda, 94 min.

 

Temat 3 Łagodna

Adaptacja opowiadania Fiodora Dostojewskiego o tym samym tytule. Sugestywne studium, przedstawiające niuanse relacji młodej kobiety i jej starszego męża, skupiające się na zazdrości i narastającej nienawiści. Animowany film jest niemal pozbawiony dialogów, narrację budują kolejne sceny nawiązujące w swej formie do takich obrazów jak Śmiejący się pająk Odilona Redona lub Krzyk Edvarda Muncha.

Pokaz filmu „Łagodna”, 1985, reż. Piotr Dumała, 11 min.

 

Temat 4 Młyn i krzyż

Rok 1564. Pieter Bruegel, na zamówienie antwerpskiego bankiera i kolekcjonera dzieł sztuki Nicolaesa Jonghelincka, maluje „Drogę na Kalwarię”. W centralnym miejscu obrazu znajduje się młyn wzniesiony na skale, w dole tłum postaci różnych stanów i warstw społecznych zajętych swoimi codziennymi sprawami, pracą, zabawą, posilaniem się. Tylko Maria rozpacza nad losem syna, którego żołnierze prowadzą na miejsce kaźni.
Lech Majewski, reżyser filmowy i teatralny, podejmuje próbę współczesnego odczytania dzieła flamandzkiego malarza i ożywia malowidło. Z obrazu, na którym widnieje 500 postaci, przygląda się dwunastu osobom. Ich losy rozwijają się w filmowe wątki i tworzą kanwę opowieści, która toczy się – od świtu do świtu – w ciągu jednego dnia.

Pokaz filmu „Młyn i krzyż”, 2010, reż. Lech Majewski, 92 min.

 

Temat 5 Twój Vincent

Opowieść o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha. Trwa śledztwo związane z tajemniczą śmiercią malarza. Prowadzi je Armando, syn bliskiego przyjaciela artysty. Poprzez rozmowy z ludźmi z otoczenia artysty, Armando poznaje van Gogha jako człowieka i twórcę. Uwagę widza przykuwa niezwykła forma wizualna. Realizacja animacji zajęła 7 lat. Film został pierwotnie nakręcony w wersji aktorskiej, później zaś wszystkie klatki zostały przemalowane na obrazy olejne. Wśród nich kryje się blisko 130 autentycznych obrazów van Gogha, m.in.: Gwiaździsta noc nad Rodanem, Słoneczniki czy Taras kawiarni w nocy.

Pokaz filmu „Twój Vincent”, 2017, reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 91 min.

 

Plakat – najkrótsza recenzja filmu (60-90 minut) NOWOŚĆ

Jak czytać plakat filmowy? Lekcja przybliża uczestnikom wiadomości na temat: polskiego plakatu filmowego, jego historii, wybitnych twórcach oraz dostarcza narzędzi analityczno-interpretacyjnych, przydatnych w interpretacji plakatu. Na zakończenie krótki plastyczny warsztat twórczy.

Udział: 15 zł

 

Filmowe efekty specjalne (45 minut)

Uczestnicy poznają najpopularniejsze techniki tworzenia zdjęć trikowych, ich zastosowanie w kinie i telewizji oraz prześledzą ich rozwój w kinie na przestrzeni lat. Lekcja ilustrowana jest wybranymi fragmentami filmów i krótkimi filmami typu „making of” z planów zdjęciowych omawianych tytułów. Dzięki temu uczestnicy zobaczą na własne oczy proces powstawania efektów specjalnych w swoich ulubionych produkcjach.

Udział: 10 zł

 

Imperium rodu Scheiblerów (czas trwania: 45 minut)

Lekcja muzealna z zakresu historii małej ojczyzny przybliża dzieje jednego z najpotężniejszych rodów fabrykanckich Łodzi. Celem lekcji jest omówienie powstania bawełnianego imperium Scheiblerów oraz ich wpływu na współczesny kształt miasta. Lekcja ilustrują fragmenty filmowe.

Udział: 10 zł

 

Marszałek Piłsudski na ekranie (45 minut)

Lekcja przybliża postać Marszałka Piłsudskiego widzianego z perspektywy kamer i aparatów fotograficznych. Prelekcja obejmuje omówienie i prezentację najwcześniejszych powszechnie dostępnych fotografii Marszałka oraz fragmenty filmów i seriali z ostatnich lat (m.in. „Śmierć prezydenta”, „Polonia Restituta” i „Zamach stanu”). Towarzysząca wykładowi prezentacja uwzględnia unikatowe zdigitalizowane zbiory Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Udział: 10 zł

 

Tu Stacja ANIMAcja!  (180 minut)

Wspólnie przygotujemy krótki film, wykorzystując tradycyjne techniki klasycznej animacji poklatkowej: rysunek, wycinankę czy plastelinę. Film zamieścimy na kanale You Tube Muzeum Kinematografii. Wrażenia niezapomniane!

Ilość uczestników: do 20 osób.

Udział: 30 zł za osobę (nie mniej niż 400 zł za grupę).

 

 

REZERWACJA ZAJĘĆ

Termin wizyty w muzeum zarezerwować można:

na stronie www.kinomuzeum.pl

telefonicznie: 42 203 24 50
mailowo: rezerwacja@kinomuzeum.pl

 

Zasady rezerwacji dla grup:

 • zajęcia są prowadzone wyłącznie dla grup wcześniej zgłoszonych;
 • rezerwację oprowadzania i zajęć należy potwierdzić najpóźniej 3 dni przed planowanymi zajęciami wysyłając mail (rezerwacja@kinomuzeum.pl) o treści „Potwierdzam rezerwację (tytuł zajęć) w terminie (data i godzina zarezerwowanego terminu)”;
 • obecność opiekunów grup podczas zajęć jest obowiązkowa.

 

Za srebrnym ekranem NOWOŚĆ

Widzów zapraszamy do sali Kinematografu po remoncie: przywitają Was nowe fotele, odświeżone wnętrza, świetna jakość obrazu i dźwięku.

Na specjalne zamówienie grup zorganizowanych organizujemy seanse filmowe. W odróżnieniu od kin komercyjnych, w Kinematografie można oglądać, poza najnowszymi produkcjami, jak „Legiony”, „Sala samobójców”. „Hejter”, „Mr. Jones”, „Ból i Blask” czy „Piłsudski” także klasyczne arcydzieła polskiego i światowego kina, animacje oraz filmy dokumentalne. Projekcje mogą się odbywać z użyciem rzutnika cyfrowego, ale także – tylko i wyłącznie w Muzeum Kinematografii – z klasycznego projektora Ernemann na taśmę światłoczułą 35 mm.

Osoby zainteresowane techniką filmową mogą zapoznać się z tradycyjnymi technikami wyświetlania.

Przed seansem odbędzie się wprowadzenie tematyczne, przeprowadzone przez specjalistę filmologa, a spotkanie z filmem możemy zakończyć dyskusją o obejrzanym obrazie.

Udział: 10 – 15 zł.

Bilet na seans filmowy: 15 – 18 zł.

Rezerwacja terminu i informacja: tel. 42 203 24 50,  rezerwacja@kinomuzeum.pl

Wcześniejszy

Dla dzieci

Następny

Spacery