Archiwum Wystaw

Sekrety filmu

Tajemnice planu filmowego i Cud ożywionej fotografii – wystawy ukazują sekrety powstawania filmów od prapoczątków kinematografii do czasów współczesnych. 

Prezentujemy zarówno urządzenia typowe dla planu filmowego, dające amatorom wyobrażenie o pracy na planie filmowym, jak i takie, które zrewolucjonizowały technikę filmową. Na przykład słynną kamerę „Oko” wymyśloną przez Kazimierza Prószyńskiego – polskiego pioniera kinematografii – na początku XX wieku, by spopularyzować kręcenie amatorskich filmów. Ważną częścią kolekcji są także magnetofony Nagra wymyślone przez Stefana Kudelskiego, polskiego wynalazcę i przedsiębiorcę, laureata Oscara, który po II wojnie światowej żył i pracował w Szwajcarii. Wynalazek Kudelskiego wykorzystywany był na planach filmowych na całym świecie do nagrywania dźwięku – był lżejszy i mniejszy niż jego poprzednicy.

W naszym Muzeum można podziwiać latarnie magiczne z przełomu XIX i XX w., pierwsze urządzenia przenośne wykorzystywane do projekcji domowych – stacjonarne projektory kinowe. Służyły do wyświetlania pojedynczych, nieruchomych obrazów. W świat filmu niemego wprowadza projektor firmy Pathé z początku XX w. oraz multimedialna prezentacja pierwszych filmów braci Lumiere.

Tajemnice planu filmowego zaprezentują natomiast zwiedzającym prawdziwy plan filmowy z filmu Quo Vadis.

Wcześniejszy

Latająca maszyna

Następny

Kino portugalskie