Aktualności

Wernisaż wystawy

W ramach Roku Awangardy wspólnie z Fundacją Editions Spotkania, zaprosiliśmy na wernisaż wystawy „Jan Młodożeniec. Małe wielkie prace”.

Jan Młodożeniec, światowej sławy plakacista, uznawany jest za jednego z pięciu – obok Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Waldemara Świerzego i Romana Cieślewicza – „ojców założycieli” słynnej polskiej szkoły plakatu. Jego twórczość wyróżnia pogodny, niekiedy żartobliwy nastrój, ciepła paleta barw, świetne operowanie światłem i charakterystyczna tylko dla niego kreska.
Na wystawie sięgającej do prywatnych archiwów synów artysty: grafika Piotra Młodożeńca i malarza Stanisława Młodożeńca, prezentujemy prace na papierze, gwasze obrazujące codzienny proces twórczy Jana Młodożeńca.

Jestem szczęśliwy, że sztuka ojca, choć jego samego już nie ma, jest wciąż żywa – mówił Piotr Młodożeniec. –  To co można zobaczyć na wystawie bardzo pasuje do Muzeum Kinematografii. Są bowiem plakaty z lat 60., 70. i 80. pokazujące jakimi filmami wtedy się interesowano i recenzje z „Filmu” w formie czarno-białych rysunków. A dodatkowo prace z lat 90., kiedy zamówień już nie było, więc ojciec malował własne rzeczy.

W zbiorach Muzeum Kinematografii znajduje się ponad 100 oryginalnych plakatów z ogromnego dorobku Artysty. Najstarszy pochodzi z 1952 roku i powstał do filmu Spieniony nurt w reż. Antona Marinovicha. Wybrane z naszej kolekcji przez syna – Piotra – tworzą część ekspozycji uzupełniającą prywatne „Małe wielkie prace” o główny nurt twórczości Jana Młodożeńca, jakim był plakat filmowy. Są wśród nich charakterystyczne i znane plakaty do filmów: Dawno temu w Ameryce w reż. Sergio Leone, Konformista w reż. Bernardo Bertolucciego czy Blue Velvet w reż. Davida Lyncha. Jest także plakat do filmu Piotra Szulkina Ubu Król, który reżyser wykorzystał w 2003 roku, już po śmierci artysty. Jan Młodożeniec był zafascynowany postacią ze sztuki Alfreda Jarry, w latach 90. stworzył serię 40 portretów tytułowego Ubu Króla.
Ekspozycja w Muzeum Kinematografii, przygotowana w ramach Roku Awangardy – w stulecie awangardy w Polsce – została także wzbogacona o nowatorską poezję futurystyczną Stanisława Młodożeńca, ojca Jana, dziadka Piotra i Stanisława. W ten sposób na naszej wystawie tłem dla twórczości plastycznej Jana Młodożeńca staje się skrzydło poświęcone awangardowym wierszom artysty pokolenia wcześniejszego. Drugie skrzydło ekspozycji to prace następnego pokolenia – synów Jana. Na wystawie pokazujemy obrazy Stanisława namalowane z fotografii. Jeden z nich przedstawia Jana z synami: Piotrem i Stanisławem. Prezentujemy też obraz i  animacje Piotra do wierszy dziadka „Futurobnia” i „Hymn pokoju”.
Wiersze Stanisława Młodożeńca czytają aktorzy: Iza Kuna, Edyta Jungowska i Piotr Machalica.

Ekspozycję prezentujemy do 23 lipca.

Patronat honorowy nad wystawą objął: Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gośćmi wernisażu byli m.in. aktorzy Izabela Kuna i Rafał Królikowski.

 Wcześniejszy

Rozmowy o animacji

Następny

Plakaty do filmów Wajdy w Tarnowie