Aktualności

Wieczór z kinem greckim

W sobotę, 8 czerwca, o godzinie 19.00 zapraszamy na kolejny wieczór z kinem greckim – pokażemy film „Mała Anglia”(reż. Pantelis Voulga­ris).

Przed seansem, o godz. 18.00, w sali nad kinem odbędzie się spotkanie z Anną Grunwald, która opowie o karnawale na wyspie Karpathos jako żywym doświadczeniu społecznym w kontekście projektu Przedmioty w tradycyjnym tańcu greckim.

„Mała Anglia» to grecki dramat Pandelisa Wulgarisa oparty na powieści Joanny Karistiani – żony reżysera, która jest też autorką scenariusza. Akcja filmu rozpoczyna się w okresie międzywojennym na Wyspie Andros, zwanej Małą Anglią z powodu dobrobytu tam panującego. Większość mężczyzn zamieszkujących tę wyspę jest marynarzami. Także ojciec głównych bohaterek filmu, dwóch sióstr Moschy i Orsy jako kapitan statku wciąż jest nieobecny w domu. Młodsza z sióstr Orsa, mówi, że nigdy nie chce zostać żoną marynarza, właśnie ze względu na ciągły brak mężczyzny w domu. Jednak matka sióstr nie zważa na pragnienia swoich córek i postanawia sama wybrać dla nich „właściwych” mężów. Kierując się jedynie troską o dobrobyt córek, lekceważy ich wolę i uczucia i tym samym doprowadza do dramatycznej sytuacji.

 

wstęp wolny

fot. kadr z filmu „Mała Anglia”, reż. Pantelis Voulga­ris

 

Wcześniejszy

Psychoanaliza i film

Następny

Spotkanie z Edwardem Etlerem