AktualnościFestiwal Człowiek w Zagrożeniu

„Więzi” Zofii Kowalewskiej

13 stycznia, gościem Muzeum była Zofia Kowalewska, reżyserka „Więzi” – dokumentu, który ma szansę na Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny.

„Więzi” w reżyserii Zofii Kowalewskiej – studentki Szkoły Filmowej w Łodzi – znalazły się na krótkiej, zawierającej 10 tytułów, liście oscarowej. To oznacza, że „Więzi” mają szansę na nominację w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny. Ostateczne listy pięciu nominowanych do Oscarów filmów poznamy 24 stycznia.
– Ciężar odpowiedzialności najmocniej poczułam w montażu. Kiedy musiałam zdecydować, co z całego materiału pokażę w filmie. Jak to zrobić, żeby być w porządku wobec moich dziadków, których bardzo kocham, żeby nie być oskarżającą, oceniającą. Musiałam też pamiętać o swojej podwójnej roli – reżysera i wnuczki, która będzie rozliczana z filmu na forum rodzinnym – mówiła Zofia Kowalewska.

Dokument Zofii Kowalewskiej opowiada historię małżeństwa z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno wrócił do żony…
Film zdobył już wiele cennych wyróżnień, między innymi: Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym – nagrodę za najlepszy film dokumentalny; trzecią nagrodę na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, Złotego Gołębia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy nagrodę publiczności festiwalu „Opolskie Lamy”.

Oprócz Więzi wyświetliliśmy dwie etiudy Kowalewskiej – dokumentalną Kochanie oraz fabularną  Nie mów do mnie mamo.

Spotkania z filmem dokumentalnym są prologiem 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu (21-25 listopada 2017).

62

Wcześniejszy

Ferie w Muzeum

Następny

ORŁY 2017. Piotr Dumała w Muzeum