Uncategorized

Zajęcia edukacyjne

Zajęcia mogą odbywać się w siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi przy placu Zwycięstwa 1, ale możemy również przyjechać do szkoły! W celu przeprowadzenia zajęć potrzebne będą: ekran i rzutnik multimedialny. Jeśli nie posiadacie Państwo sprzętu istnieje możliwość wykorzystania urządzeń, którymi dysponuje muzeum.

Tematy zajęć edukacyjnych realizowanych w siedzibie i poza siedzibą muzeum.

SZKOŁA PODSTAWOWA (klasy I – IV)

  • Dzieci lubią nie tylko misie
  • Magiczne seanse z kliszy
  • Plecak pełen przygód
  • Zawody filmowe i okołofilmowe

SZKOŁA PODSTAWOWA (klasy V – VIII)

  • Od pomysłu do kopii ekranowej
  • Godzilla i świat wielkich potworów
  • Filmowe efekty specjalne
  • Zabawki w świetle latarni magicznej

Dzieci lubią nie tylko misie (45-65 minut)

Czy znacie najsłynniejsze polskie dobranocki? W trakcie lekcji muzealnej prezentujemy prawdziwe gwiazdy filmowe, autentyczne lalki i materiały z planów zdjęciowych. Dobrą zabawę zapewnią twórcze zagadki, quizy i warsztaty plastyczne.

Lekcji towarzyszyć może projekcja klasycznych animacji dla dzieci.

Udział: 10 zł lekcja bez projekcji, 15 zł lekcja z projekcją

 

 

 

 

Magiczne seanse z kliszy (45 minut)

Magiczny seans z kliszy, czyli bajki z projektora z lat 80., pozwolą wcielić się dzieciom w narratorów bajkowych historii, które sami będą opowiadać poszukując inspiracji w zabawie. Poznajemy także wynalazek z epoki prefilmowej – zoetrop.

Lekcji towarzyszyć może projekcja klasycznych animacji dla dzieci.

Udział: 10 zł lekcja bez projekcji, 15 zł lekcja z projekcją

 

Plecak pełen przygód (45 minut)

Uczestnicy zajęć przygotowywać będą bohaterów kultowych polskich bajek animowanych do podróży dookoła świata. Podróżników wybiorą sami spośród Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Smoka Wawelskiego, pingwina Pik-Poka, Koziołka Matołka, Baltazara Gąbki i innych. Skompletują ich ekwipunek i wyprawią w podróż, a przy okazji uczą się kierunków świata.

Lekcji towarzyszyć może projekcja klasycznych animacji dla dzieci.

Udział: 10 zł lekcja bez projekcji, 15 zł lekcja z projekcją

 

Zawody filmowe i „okołofilmowe” (45 minut)

Omówienie zawodów typowo filmowych i szerokiego spektrum zawodów określanych mianem „okołofilmowych”. Wyjaśnienie podstawowych pojęć: reżyser, operator, aktor, kierownik produkcji, montażysta, dźwiękowiec, statysta, asystent, konsultant, kaskader, scenograf, charakteryzator, kostiumolog, rekwizytor.

Udział: 10 zł

 

Od pomysłu do kopii ekranowej (45 minut)

Próba prześledzenia kolejnych etapów realizacji filmu. Omówienie podstawowych pojęć: scenariusz, scenopis, plan zdjęciowy, montaż obrazu, udźwiękowienie, kopia ekranowa.

Udział: 10 zł

 

Godzilla i świat wielkich potworów (50-60 minut)

Lekcja zapoznaje uczestników z podgatunkiem kina science-fiction poświęconemu wielkim potworom (jap. dai-kaijū). Wyjaśnione zostają techniki produkcji, efekty specjalne, ale również ideologia towarzysząca kolejnym produkcjom. Lekcję ilustrują fragmenty wybranych klasyków gatunku.

Udział: 10 zł

 

Filmowe efekty specjalne (45 minut)

Uczestnicy poznają najpopularniejsze techniki tworzenia zdjęć trikowych, ich zastosowanie w kinie i telewizji oraz prześledzą ich rozwój w kinie na przestrzeni lat. Lekcja ilustrowana jest wybranymi fragmentami filmów.

Udział: 10 zł

 

Zabawki w świetle latarni magicznej (60-90 minut)

Co to jest zoetrop? A taumatrop? A bajki z diaskopu? Jeśli nie macie pojęcia o czym mowa to zapraszamy na warsztaty, podczas których  uczestnicy poznają wynalazki optyczne z epoki prefilmowej,  wcielają się w narratorów bajkowej historii, własnoręcznie tworzą zabawkę optyczną i na ekranie kinowym oglądają klasyczne polskie animacje dla dzieci.

Udział: 15 zł

Wcześniejszy

Figle na ekranie

Następny

Seanse w kinie