25. edycja Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Vita Maria Drygas otrzymała Grand Prix i statuetkę Białej Kobry za film Piano na zakończonym 28 listopada 2015 roku 25. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Jurorzy – twórcy filmów dokumentalnych: Maria Zmarz-KoczanowiczPaweł Łoziński i Wojciech Kasperski – zdecydowali o przyznaniu głównej nagrody jednogłośnie. „Doceniamy opowiedzenie w prosty sposób poprzez metaforę o dramacie rewolucji ukraińskiej” uzasadniają swój wybór.
Bohaterka filmu Vity Drygas – studentka Konserwatorium Muzycznego w Kijowie, ocaliła pianino niesione na barykady. Instrument, który stał się symbolem pokojowej rewolucji na Ukrainie poznajemy dzięki czwórce bohaterów – Antonettie, pierwszej wykonawczyni muzyki Chopina i ojczystego hymnu na Majdanie, Lyudmile Chichuk, światowej sławy kompozytorce, żołnierzowi Volodimirowi i Bohdanowi, zamaskowanemu mężczyźnie, który odkrywa w sobie miłość do niezwykłego fortepianu.
Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymała Karolina Bielawska za film Mów mi Marianna, którego bohaterka urodziła się jako mężczyzna. Po 43 latach zdecydowała się odejść od wszystkich, których kochała, a rodziców pozwać do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce.
Monika Pawluczuk została uhonorowana nagrodą „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza od Narodowego Centrum Kultury za film Koniec świata. To kilka historii splatających się w czasie nocy, na którą zapowiadano koniec świata. Słuchacze dzwonią do radia i opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych; widać, jak wielka jest potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym.

Nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń otrzymał Mohammed Almughanni za dokument Shujayya pokazujący konflikt w Strefie Gazy oczyma okaleczonej wojną palestyńskiej rodziny. Nagrodę Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense za najlepszy film o tematyce żydowskiej dostał Marek Tomasz Pawłowski za Dotknięcie Anioła, zaś nagrodę Uniwersytetu III wieku im. Heleny Kretz – Ewa Żmigrodzka za Chcę żyć.

W konkursie 25. Festiwalu Mediów rywalizowało 29 filmów dokumentalnych wybranych z 60 zgłoszonych. Na festiwalu pokazano 47 filmów, oprócz projekcji konkursowych również na pokazach specjalnych, m.in. Nadejdą lepsze czasy Hanny Polak, Królową ciszy Agnieszki Zwiefki, Mojego tatę Gene Gutowskiego Adama Bardacha czy Mediterraneę Jonasa Carpignano.
– Ten festiwal ma głęboki sens. Film dokumentalny to bardzo potrzebny gatunek, który dotyka tak rzeczywistości i świata, który nas otacza jak i historii, mówiąc o lękach i zagrożeniach, które ze sobą niosą – podkreślała Maria Zmarz-Koczanowicz.


Więcej na http://old.festiwalmediow.pl/archiwum/