Kolekcje

Kolekcja Poli Negri

Mamy największy na świecie zbiór pamiątek dotyczących Poli Negri, który wciąż powiększa się o nowe eksponaty.

Posiadamy unikalne zdjęcia ze wszystkich okresów ponad półwiecznej kariery aktorki, od czasu występów na deskach teatrów warszawskich w latach 1911-1914, przez pierwsze filmy w wytwórni Sfinks („Niewolnica zmysłów”, „Żona”, „Studenci”) aż do wielkiej kariery w Niemczech u boku Ernsta Lubitscha i podboju Hollywood na początku lat 20. XX w. Muzeum ma również kolekcję plakatów do filmów Poli Negri oraz najcenniejszy obiekt w kolekcji: sukienkę, którą przekazała aktorka.
Pracownikom Muzeum udało się odnaleźć jedyny, jak się wydaje, egzemplarz albumu, wydanego przez właścicieli kina Pola Negri Palace w Warszawie. Odnaleziony w Amsterdamie album powstał w latach 30. XX w. jako prezent dla aktorki. Na pięknych, wielkoformatowych fotografiach możemy zobaczyć wnętrze kina oraz jego pracowników. Najprawdopodobniej album został przekazany aktorce w czasie, kiedy mieszkała we Francji, w latach 30. XX w. Po wyjeździe Poli Negri z Europy pałac w Seraincourt stanowiący jej własność został wystawiony na sprzedaż. Możliwe, że część zbioru bibliotecznego pozostała na miejscu i następnie uległa rozproszeniu. Właśnie z tego zbioru może pochodzić ten album. Jest on jedyną w Polsce dokumentacją tego kina, które przestało działać jeszcze przed II wojną światową. Nigdzie indziej nie odnaleziono zdjęć wnętrza Pola Negri Palace, które są ciekawostką również dla historyków architektury.
Innym interesującym eksponatem jest jedyny w Polsce zachowany egzemplarz książki autorstwa aktorki, wydanej w 300 egzemplarzach we Francji w latach 20. XX w. Podręcznik aktorstwa napisany przez Polę Negri zawiera również jej przemyślenia na temat przyszłości kina.

Kolekcja Romana Polańskiego

Kolekcja techniki filmowej