Aktualności

Kolejne Rozmowy o HollyŁodzi

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o HollyŁodzi”, które odbędzie się 1 grudnia o godz. 18. Naszym gościem będzie dr hab. Marcin Adamczak, który opowie o łódzkim Opus Film.

W naszych comiesięcznych spotkaniach biorą udział goście – specjaliści, znawcy kina i historii filmowej Łodzi. Szczególnie gorąco zapraszamy do udziału osoby, które są lub były związane z łódzkim przemysłem filmowym. Słuchamy naszych gości, oglądamy filmy krótkometrażowe i, co najważniejsze, dyskutujemy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszej kinematografii.

 

Spotkania stanowią część projektu „Rozmowy o HollyŁodzi” realizowanego w ramach programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm jutra”. Jego głównym celem jest przywrócenie pamięci o lokalnym dziedzictwie kulturowym poprzez udostępnienie na szeroką skalę zarejestrowanych wcześniej wspomnień pracowników i współpracowników łódzkich instytucji kinematograficznych. Planuje się przeprowadzić 20 wywiadów zarówno ze znanymi filmowcami związanymi z Łodzią (m.in. Janusz Majewski i Jerzy Hoffman), jak i wykonawcami odchodzących do przeszłości zawodów (np. konstruktorzy analogowych projektorów kinowych). W przypadku tych ostatnich rozmówców jest to prawdopodobnie ostatnia okazja, by odtworzyć mniej znane, ale za to niezmiernie ciekawe aspekty funkcjonowania polskiego przemysłu kinematograficznego.

W sposób szczególny do uczestnictwa w spotkaniach zapraszamy pracowników oraz współpracowników łódzkich instytucji filmowych takich jak: Wytwórnia Filmów Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for, Łódzkie Zakłady Kinotechniczne/Prexer, Studio Opracowań Filmów, Łódzkie Zakłady Wytwórcze Kopii Filmowych oraz Wojewódzki/Miejski Zarząd Kin.

Pierwszemu spotkaniu towarzyszyła projekcja wydania specjalnego Polskiej Kroniki Filmowej poświęconego początkom polskiego przemysłu kinematograficznego po II wojnie światowej.

Na zdjęciu: otwarcie atelier filmowego w Łodzi w 1945 r. (drugi od lewej Aleksander Ford)

Na zdjęciu współczesnym autorzy projektu

Wcześniejszy

Arktyka Włodzimierza Puchalskiego

Następny

Muzealne Muminki w Japonii