Slider

Czwartek 25 listopada upłynął pod hasłem podróży: odwiedziliśmy m.in. północną Szwecję, gdzie dwójka staruszków tańczy gorące argentyńskie tango; podejrzeliśmy codzienność pasażerów rosyjskiej kolei i – wraz z dziadkiem i jego wnuczką – pojechaliśmy na sentymentalną wycieczkę do odległej wioski w Kazachstanie.

Fot. Marta Łącka

O godzinie 16:15 spotkaliśmy się w Fabryce Sztuki podczas projekcji dokumentu Tylko wiatr, która odbyła się w ramach Konkursu filmów dokumentalnych. Produkcja to zapis podróży reżyserki oraz jej 92-letniego dziadka do odległej wioski w Kazachstanie – starszy pan poszukuje wspomnień z młodości, wnuczka natomiast przypomina sobie zasłyszane w dzieciństwie historie. Po projekcji odbyło się spotkanie z Zofią Kowalewską, autorką filmu.

 

Spotkanie z Zofią Kowalewską prowadzi Anna Jankowska. / Fot. Anka Krakowiak
Reżyserka Zofia Kowalewska (po lewej) wraz z Anną Jankowską. / Fot. Anka Krakowiak

Nie zabrakło również Piotra Szczepańskiego, reżysera dokumentu @miriamfrompoland – filmu będącego ponad dwuletnią obserwacją ortodoksyjnej żydowskiej społeczności w Łodzi. Z twórcą tej niesamowitej produkcji rozmawiała Joanna Podolska. 

Spotkanie z Piotrem Szczepańskim, prowadzenie Joanna Podolska. / Fot. Joanna Zielińska

Wśród festiwalowych projekcji, które można było zobaczyć wczoraj w przestrzeniach Fabryki Sztuki i Muzeum Kinematografii w Łodzi, warto wymienić również: Elektryczkę Pamiętaj abyś dzień święty święcił w reżyserii Macieja Cuske, zwycięzcy ubiegłorocznej edycji wydarzenia; a także  głośny ostatnio dokument Ucieczka na srebrny glob autorstwa Kuby Mikurdy – film opowiadający o niespełnionym filmowym marzeniu Andrzeja Żuławskiego, produkcji Na srebrnym globie, która została wstrzymana przez władze kinematografii na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć.

Facebook
Instagram
Skip to content